Özgür Bilgi Kanalı

Özgürlük İçin Pardus

PardusSürümler

Pardus dağıtımlarında bulunan özgür ve açık kaynak yazılımlar ile kişisel ve kurumsal ihtiyaçlar, hızlı ve güvenli olarak karşılanmaktadır.

Pardus çatısı altında geliştirilen ana sürümler, öncelikli desteğe sahip ürünlerdir. Kurumsal ihtiyaçların yanı sıra kişisel ihtiyaçları da karşılayan bu ürünlerden XFCE ve Sunucu Sürümleri kurumsal olarak tercih edilen sürümlerdir. GNOME sürümü ise kurumsal çözümlerin yanı sıra topluluk ekosistemine katkıda bulunmak ve son kullanıcı beğenisine sunulan çeşitliliği artırmak amacıyla yayınlanmaktadır.

Pardus Sürüm Yönetimi
Eski Sürümler

Pardus 21.1 XFCE (64-bit)

Sistem gereksinimleri: 1024MB+ RAM, 8GB+ disk alanı, en az 1024×768 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemci, 64-bit destekli 1.0GHz+ işlemci.

Pardus 21.1 XFCE indir
Kurulum Klavuzu
Sürüm Notları
Pardus 19’dan Yükseltme Kılavuzu


Pardus 21.1 GNOME (64-bit)

Sistem gereksinimleri: 2048MB+ RAM, 15GB+ disk alanı, en az 1366×768 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemci, 64-bit destekli 2.0GHz+ işlemci.

Pardus 21.1 GNOME indir
Kurulum Klavuzu
Sürüm Notları
Pardus 19’dan Yükseltme Kılavuzu

Pardus 21.0 Sunucu (64-bit)

Sistem gereksinimleri: 256MB+ RAM, 8GB+ disk alanı, 64-bit destekli 1.0GHz+ işlemci.

Pardus 21.0 Sunucu indir
Kurulum Klavuzu

Sürüm Notları


Pardus Etap

Pardus ETAP 5.3 (64-bit)

Sistem gereksinimleri:2GB RAM, 20GB disk alanı, 256MB ekran kartı, 64-bit destekli işlemci.

Etap Ana Sayfa

Pardus ETAP indir
Sürüm Notları
Kurulum Klavuzu
Eğitim Videoları
Pardus ARM64 indir
Pardus ARM64 (AARCH64) Sunucu Desteği

PARDUS,Debian GNU/Linuxtemelli Özgür ve Açık Kaynak kodlu bir işletim sistemidir. İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmekte ve kurulabilmektedir. Kişisel veya kurumsal kullanımlar için Pardus’un rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirme ve idame çalışmaları devam ettirilmektedir.

Pardus’un, kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ’lerde kolay yaygınlaştırılabilmesi için kurumsal ihtiyaçları karşılayan Açık Kaynak kodlu alt projeleri bulunmaktadır. Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi, Engerek Kimlik Yönetim Sistemi, Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi, Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi (ETAP) bunların başlıcalarıdır.

Pardus ekibi ülkemizde yaygınlaştırılması, destekleyici bir ekosistemin gelişmesi için çalışmalar yapmaktadır. Özgür Yazılımlar konusunda konferans, çalıştaylar ve eğitimler düzenlemekte;Mustafa Akgül Özgür Yazılım Yaz Kampı,Akademik bilişim Konferansı, Pardus ve Açık Kaynak Günleri (Samsun) gibi organizasyonlara destek vermekte;Teknofest,Özgür Yazılım ve Linux Günlerigibi organizasyonlara katılım sağlamaktadır. Ayrıca kamuoyunu bilgilendirmek içinAçık Belge Biçimi (ODF)portalı, Özgür Yazılım faaliyetlerini özendirmek içinAçık Kaynak Kod Platformugibi projeleri başlatmıştır.

Pardus’u tercih edin, çünkü Pardus:

 • Özgürdür ve ücretsizdir
 • Hızlıdır
 • Güvenlidir
 • Kolay kullanılır
 • Kurulmadan dahi çalışmaya başlayabilir, hızlı ve kolay kurulur
 • Bir çok paket program içerir, ücretsiz bir çok programa kolay erişim sağlar
 • Özelleştirilebilir
 • Şeffaftır
 • Türkçe dışında pek çok dile desteği vardır.

Pardus’u aşağıdaki adımları uygulayarak hemen deneyin!

  1. Pardus özgür ve ücretsiz bir işletim sistemi dağıtımıdır. ISO dosyasınıhttps://www.pardus.org.tr/surumler/adresinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
  2. ISO dosyasını indirdikten sonra, kurulum medyanızı (DVD, USB bellek vb.)https://www.pardus.org.tr/pardus-usb-olusturma/adresinde belirtilen adımlara göre oluşturabilirsiniz.
  3. Kurulum medyanızı elde ettikten sonra bu medyadan Pardusu sisteminizde hiç bir değişiklik yapmadan canlı olarak kullanıp deneyebilir, daha sonra isterseniz kurabilirsiniz.
  4. Pardus kurulum medyanızı açılmayan bir bilgisayarı açıp içindeki dosyalara erişmek veya kurtarmak için de kullanabilirsiniz.
  5. Pardus’u nasıl kuracağınız “Kurulum Kılavuzu” belgesinde anlatılmaktadır.
  6. Pardus hakkında sorularınıza yanıt arıyorsanız “Pardus Yardım Masası Bilgi Bankası“nı ziyaret edebilirsiniz.

Pardus Tarihçe

[1] Debian hakkında daha fazla bilgi almak için:https://www.debian.org/