Özgür Bilgi Kanalı

Rolling Stones’a göre 2017’ün en iyi 10 filmi bu listede sizlerle. Listede neredeyse her türden film yer almakta. 2017’ün en çok konuşulan, en iyi ve en bol ödüllü filmleri bir arada.

boyhood

Boyhood ( Çocukluk )

2017 yılının en çok konuşulan filmlerinden biri olan Boyhood’un çekimleri tam 12 yıl sürdü. Filmde bir çocuğun nasıl büyüdüğüne tanıklık edeceksiniz. Richard Linklater’ın yönettiği filmin kadrosunda Ethan Hawke, Ellar Coltrane, Patricia Araquette gibi birçok ünlü isim yer alıyor. Boyhood filmi 87. Akademi Ödülleri’nde Patricia Arquette ile en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü alırken BAFTA’da en iyi film, Altın Küre’de en iyi yönetmen gibi birçok ödülün sahibi oldu. Film emeğinin karşılığını fazlasıyla almış gibi görünüyor. Dram filmi severler Boyhood’u kaçırmasın.

Imdb Puanı: 8.1/10

Birdman ( Cahilliğin Umulmayan Erdemi / Atmaca )

2017’ün en çok konuşulan yapımlarından bir tanesi de Birdman. O da Boyhood gibi neredeyse bütün ödülleri kaptı diyebiliriz. Film öncelikle zengin kadrosuyla seyircinin ilgisini çekmeyi başarıyor. Başrolünde Michael Keaton’ın yer aldığı filmde ona Edward Norton, Emma Stone, Zack Galifianakis gibi birçok ünlü oyuncu eşlik ediyor. Film yönetmen koltuğunda ise Alejandro Gonzalez Iñárritu yer alıyor. Birdman 87. Akademi Ödülleri’nde en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi özgün senaryo, en iyi sinematografi dallarında ödüllerin sahibi oldu. Birdman sıkıcı bir film gibi görünse de aslında yılının en iyi filmlerinden bir tanesi. Kesinlikle kaçırmayın derim.

Imdb Puanı: 7.9/10

Foxcatcher ( Foxcathcer Takımı )

Channing Tatum, Steve Carrel, Mark Ruffalo, Sienna Miller gibi ünlü oyuncuların yer aldığı Foxcatcher filminde iki kardeşin birbirleriyle olan trajik ve karanlık hikayesi anlatılıyor. Bennett Miller’ın yönettiği film 87. Akademi Ödülleri’nde 5 dalda aday olurken birçok festivalden de ödüllerle ayrılmayı başardı. Psikolojik film severler Foxcathcer filmini kaçırmasın.

Imdb Puanı: 7.1/10

selma

Selma ( Özgürlük Yürüyüşü )

Ava Duvernay’ın yönettiği Selma filmi ırkçılık konusunun ele alındığı filmlerden bir tanesi. Filmde konu oldukça akıcı bir şekilde işlenerek seyirciye aktarılmış. Selma filmi de 2017’te birçok dalda ödüllere aday oldu ve birçok da ödül kazanmayı başardı. Filmin kadrosunda David Oyelowo, Tim Roth, Giavanni Ribisi gibi birçok oyuncu yer alıyor. Martin Luther King’in muhteşem mücadelesinin anlatıldığı bu filmi kaçırmayın.

Imdb Puanı: 7.6/10

gone-girl

Gone Girl ( Kayıp Kız )

Bugüne kadar çekilen bütün kayıp kız filmlerini unutun ve bambaşka bir kayıp vakasına Gone Girl filmi ile tanıklık edin. Ben Affleck ve Rosamund Pike’ın başrollerini paylaştığı film seyirciyi çok farklı ruh hallerine sokuyor. Film boyunca merak duygunuzu yitirmiyorsunuz, bu yönüyle oldukça başarılı bir film. Ayrıca filmdeki rolüyle Rosamund Pike muhteşem bir oyunculuk sergilemeyi başarmış. Gerilim ve gizem dolu Gone Girl 2017’ün en iddialı filmlerinden bir tanesi.

Whiplash

Whiplash, 2017 yılının en gerilim dolu filmlerinden bir tanesi. Milles Teller ve J. K. Simmons’ın başrolleri paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Damien Chazelle yer alıyor. J. K. Simmons filmde gerçekten de olağanüstü bir oyunculuk performansı sergilemiş. Bu performansıyla J. K. Simmons, 87. Akademi Ödülleri’nde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazanmayı başardı. Afişinde de yazdığı gibi ‘’Kışkırtıcı, nefes kesici, çok yüksek tempolu’’ bir filme kendinizi hazırlayın. Kendinizi kaybedeceksiniz.

Imdb Puanı: 8.6/10

The Grand Budapest Hotel ( Büyük Budapeşte Oteli )

The Grand Budapest Hotel 2017’ün en ilginç filmlerinden bir tanesi. Wes Anderson’ın yönettiği film muhteşem oyuncu kadrosu ve senaryosu ilgi çekiyor. Ralph Fiennes, Tony Revolori, Edward Norton, Jude Law, Bill Murray, William Defoe, Adrien Brody birçok dünya yıldızı filmin kadrosunda yer alıyor. The Grand Budapest Hotel 87. Akademi Ödüllerin en iyi film müziği, en iyi kostüm tasarımı, en iyi makyaj ve saç tasarımı gibi birçok dalda ödülün sahibi oldu. Ayrıca birçok festivalde de en iyi film ödüllerini kazanmayı da başardı. Eğlenceli ve aynı zamanda trajik bir film izlemek isteyen kaçırmasın. Lobby Boy karakterine bayılacaksınız.

unbroken-2017

Unbroken ( Boyun Eğmez )

2017 yılında vizyona giren Unbroken filminin ikinci kez yönetmen koltuğuna oturan ünlü oyuncu Angelina Jolie yer alıyor. Bir biyografi filmi olan Unbroken filminde Torrance Kasırgası olarak bilinen ünlü atlet Louis Zamperini’nin hayat hikayesi anlatılıyor. Unbroken filmi aynı zamanda 2017 yılının en başarılı biyografi filmlerinden bir tanesi. Filmde Louis Zamperini’yi ünlü oyuncu Jack O’Connel çok başarılı bir şekilde canlandırmış. Zorluklarla mücadele etmesini bilen, boyun eğmeyen, hayata ve insanların zulmüne karşı direnen bir adamın hayat hikayesine tanıklık edin.

Imdb Puanı: 7.2/10

Under The Skin ( Derinin Altında )

Rolling Stone neden bu filmi bu listeye koymuş bilmiyorum. Gerçekten hayal kırıklığı yaşadığım bir film oldu. Senaryo bana biraz saçma geldi açıkçası. Filmin başrolünde ünlü oyuncu Scarlett Johnsson yer alıyor. Jonathan Glazer ise filmin yönetmen koltuğunda yer alıyor. Açıkçası çok sıkıcı bir film en iyisi hiç bulaşmayın derim.

Imdb Puanı: 6.3/10

Interstellar ( Yıldızlararası )

İşte 2017 yılının tartışmasız en iyi filmi. Nolan kardeşlerin senaryosunu yazdığı ve Christopher Nolan yönettiği bu filme hayran kalacaksınız. Interstellar tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmlerinden bir tanesi. Senaryo ve görsel efektler aklınızı başınızdan alacak. Filmi bitirdikten sonra bu senaryoyu yazanlar insan olamaz diyeceksiniz. Filmin kadrosunda ise Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine gibi birçok ünlü oyuncu yer alıyor. Oyunculukların hepsi ayrı ayrı başarılı. Bugüne kadar çekilmiş en gerçekçi bilim kurgu-uzay filmi diyebiliriz. Filmde yapılan görsel efektler birçok fizikçiye danışılarak gerçeğe en yakın bir şekilde tasarlanmaya çalışılmış. Ayrıca senaryo yazılırken birçok bilimsel araştırmadan da yararlanılmış. Şimdiye kadar çekilmiş en gerçekçi bilim kurgulardan olan Interstellar kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi.

Imdb Puanı: 8.7/10


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.