Özgür Bilgi Kanalı

Adet Görememenin Nedenleri
Tıp dilinde ki ismi “ amenore “ olarak bilinen adet olamama iki kategoride incelenmektedir. Bunlardan ilki primer amenoredir. 16 yaşına kadar hiç adet olmayan kız çocukları bu bölümde incelenir. Sekonder amenore ise; bu grupta daha önceleri düzenli bir şekilde regl olan bir bayan 6 ay süreyle ya da daha önceleri reglleri düzensiz olan bir bayanın 1 yıl boyunca regl olmama durumları bulunmaktadır. Üreme çağında olan bir bayan herhangi bir sağlık problemi yoksa ve aktif bir cinsel hayatı bulunuyorsa hamilelik gibi bir durum ortaya çıkabilir. Yalnız adet olmamaya sadece hamilelik değil birçok sebep neden olabilir. Adet olamama çok nadir olarak ciddi bir hastalığın belirtisi olmaktadır.
Sekonder amenore, primer amenoreye göre daha çok görülmektedir. Üreme çağında bulunan bir bayanın adet görmemesinin en büyük sebebi hamilelik olabilir. Hamilelikten korunmak için bazı kadınlar doğum kontrol hapları ya da enjeksiyon şeklinde ilaçlar alırlar ki bunlarda kadınlarda regl kanamalarının olmasını engelleyebilmektedir. Bu durum hormonlu rahim içi araç kullanan bayanlarda da görülebilir. Emzirme döneminde bulunan birçok bayan regl olmaz. Hipotalamusun fonksiyonlarının değişmesine sebep olan stres regl düzenlerini bozabilir. Kişi strese neden olan etkeni ortadan kaldırdığı zaman adet kanamaları normale dönecektir. İlaçların bazı türleri de kanamaların kesilmesine neden olabilmektedir. Kadınlarda adet görülmemesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi de polikistik over sendromunun olmasıdır. Bu bayanlarda östrojen ve androjen hormonluk düzeyleri yüksektir. Böyle bir durumda yumurtlama mekanizması normal çalışmaz ve kanamalar tamamen kesilebilir. Kişinin aşırı derecede zayıf olması da bir dizi hormonları etkileyeceğinden kadında yumurtlama olayı durur. Ağır bir şekilde yapılan sporlar, vücutta bulunan yağ oranının azalması ve yüksek enerji harcanması yumurtlamanın kesilmesine neden olabilir. Az miktarda çalışan tiroit bezleri ve hipofiz bezinde oluşan tümörler adet kanamasının durmasına neden olabilir. Rahim içi yapışıklıklar kanamanın azalmasına ya da ileri derecede ise kanamanın kesilmesine sebep olabilir. Kadının erken menopoza girmesi de kanamanın bitmesine neden olabilmektedir.
Adet görememenin birçok nedeni olabilir. Doktor hastayı muayene ettikten sonra bazı testler isteyebilir. Bu testlerden ilki hamilelik testidir. Bunun yanında kan testleri ile bazı hormonların miktarlarına bakılır. Ultrason, MR ve tomografi gibi görüntüleme testleri de istenebilir. Laparoskopi ya da histeroskopi yöntemleri ile de cinsel organların yapısı incelenir. Doktor, adet olamamanın sebebine göre değişik tedavi şekilleri uygulayabilir. Eğer kişi birtakım hastalıklardan dolayı adet göremiyorsa o hastalığa ait sebep tedavi edildiği zaman normal kanamalar meydana gelmeye başlar. Durum kızlık zarının tamamen kapalı olmasından kaynaklanıyorsa o zaman küçük bir cerrahi girişim ile bu problem ortadan kaldırılır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.