Özgür Bilgi Kanalı

Adet Sancısı Neden Meydana Gelir?

Regl dönemlerini bazı kadınlar oldukça rahat geçirirken bazı kadınlar sancılardan dolayı oldukça sıkıntılı bir şekilde geçirmektedirler. Öyle ki bazı adet sancıları kadının okula, işe ya da sosyal aktivitelere gitmelerine engel olabilir. Regl ağrısına baş ağrısı veya mide bulantısı gibi ağrılarda eşlik edebilir. Bu ağrıların tıp dilindeki ismi “ dismenore “ olarak bilinir. Adet sancısı oldukça yaygın bir durumdur. Yalnız adet düzensizliği gibi adet ile ilgili başka sorunlarda bulunuyorsa o zaman uzman bir kadın doğum uzmanı doktorun muayenesi gerekir. Adet sancısının primer ve sekonder olmak üzere iki tane de türü bulunmaktadır.
En yaygın adet sancısı türü primer dismoneradır. Kramplar karnın alt kısmında ve belde hissedilir. Adet döneminden 1 – 2 gün önceden başlar ve 2 – 4 gün kadar sürebilir. Diğer bir adet sancısı türü olan sekonder dismonera da ise; oluşan kramplar sadece regl dönemi ile ilgili değildir. Çikolata kisti gibi bir sorun ve üreme organları ile ilgili başka bir sorundan kaynaklanabilecek sancıları kapsar. Bu tür ağrılar daha çok 35 – 40 yaş arasındaki kadınlarda rastlanılır. Sekonder türde adet sancılarına genel olarak çikolata kistleri, rahimde oluşan iyi huylu tümörler olarak bilinen miyomlar, rahim, tüpler ve yumurtalıklarda bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlar ve adenomyozis gibi sorunlar neden olur.

Nedenleri

Adet döneminde oluşan adet sancıları güçlü rahim kasılmalarından dolayı ortaya çıkar. Kasılma sırasında rahimde “ prostaglandinler “ adlı kimyasallar salgılanır. Bu kimyasal maddeler rahim kasılmalarının şiddetinde artma yapabilir. Prostaglandin kimyasalının yüksek olması kasılmaları şiddetlendirdiği gibi bunun yanında bulantı, kusma ve sersemlik gibi başka belirtilerinde oluşmasına neden olur. Bu belirtiler adet döneminde ortaya çıkması muhtemel belirtiler olup adet döneminden 1 – 2 gün önce başlayıp, adet bitimine kadar sürebilir. Yalnız belirtiler şiddetleniyorsa o zaman bu belirtiler adet dönemi belirtilerinin dışında da bir sorunun olduğunu gösterir. Bu durumda uzman jinekologa başvurulması tavsiye edilir. Rahim kasılmalarına bağlı olarak hafif bir şekilde sancı hissedilmesi gayet doğaldır. Bunun nedeni ise rahmin gerilip gevşeyen bir kas yapısına sahip olmasıdır. Bu hareketler ile kramp benzeri ağrılar ve sancılar oluşturur. Yalnız bu ağrılar oldukça şiddetli ve sizi yerinizden kıpırdayamayacak bir duruma sokuyorsa başka bir kadın hastalığı söz konusu olabilir. Adet sancısına başka belirtiler ve şikâyetlerde eşlik edebilir. Bu şikâyetler arasında; mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık, karın bölgesinde şişkinlik, baş ağrısı ve sersemlik hissidir.

Adet SancısıNasıl Geçer?

Adet sancısının dindirilmesi için çoğu zaman doktorlar nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar yazmaktadırlar. Bu tür ilaçların reçetesiz olanları da bulunmaktadır. Yalnız bu tür ilaçlar astım hastalarına, mide, böbrek, karaciğer hastalığı olanlara ve emziren bayanlara tavsiye edilmemektedir. Bundan dolayı ilaç kullanmadan önce doktor onayını almanız iyi olacaktır. Alınan ağrı kesiciler ağrıyı kesmede etkili olmuyorsa o zaman doktor tarafından verilen bir doğum kontrol hapı ile regl dönemi ağrıları hafifletilebilir. Doğum kontrol hapları sayesinde rahim duvarı incelir ve ağrının şiddetli olmasına neden olan prostaglandinler adı verilen kimyasalların miktarını düşürücü etki yaparlar. Bunun sonucu olarak daha az ağrı meydana gelir. Rahim duvarı ince ise kasılmalarda fazla olmaz. Eğer regl sancısı dışında oluşan bir ağrı söz konusu ise o zaman o sorunun ortadan kaldırılması ile ağrı problemi ortadan kalkacaktır. Adet sancılarını belki tam olarak ortadan kaldıramazsınız ama onların hafiflemesi için bazı önlemler alabilirsiniz. Bu önlemler arasında; sigara, kafeinli içecekler ve alkolden uzak durunuz. Regl döneminde yapacağınız hafif yürüyüşler ağrılarınızda etkili olacaktır. Ağrıyan bölgenize sıcak su torbası koyabilirsiniz. Ayrıca sıcak su banyosu da regl sancılarınıza iyi gelecektir. E vitamini, magnezyum, omega – 3 yağ asitleri, B1 ve B6 vitamin destekleri regl dönemi sancılarını hafifletmede oldukça etkili olmaktadır. Karnın alt bölgesine yapılacak olan bir masaj ağrının geçmesinde yardımcı olabilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.