Özgür Bilgi Kanalı

Adet Söktürücü İlaçlar
Geciken regli başlatmak için aspirin içilebilir mi?
Geciken regli başlatmak için aspirin kullanmak saçma bir yöntem çünkü asprin hormonal bir preparat değildir. Aspirin, ağrı kesici ve antienflamatuar özelliği olan asetil salsilik içeren, geniş spektrumlu bir ilaç ama hormonal değildir. Kadının siklusu yani adet döngüsü ise tamamen hormonal bir dengedir. İlk dönem östrojen, ikinci dönem ise progestoeon dönemidir. Kadının adeti gecikiyorsa progesteron verilerek yani ‘çekilme kanaması’ yaparak adetini görmesi gerekiyor. İstediğiniz kadar aspirin için, tek bir etki elde edebilirsiniz. O da şudur: Aspirin içildiği için kanama miktarı ve yoğunluğu fazla olacaktır. Ama adet aynı öne gelmez. O yüzden bu yöntemi hiçbir zaman tavsiye etmiyoruz.
Hamilelikten şüphelenenlerin adet söktürücü kullanması doğru mu?
Eğer düzenli adet gören bir kadın, adetini göremediyse hemen adet söktürücüye başvurması mantıksız ve zararlı olabilir. Çünkü çok düzenli adet görüyorsa ve birden adeti gecikmişse, akla ilk gelen gebelik ihtimalidir. Gebelik ihtimalinin testle ya da bir hekime gidip kesinlikle ortadan kaldırılması gerekir. Eğer gebelik yok ise adet söktürücü kullanmasında sakınca yoktur zaten hekim de onu tavsiye edecektir. Şayet gebelik var ise adet söktürücü ilacın hiçbir faydası olmayacaktır. Ne kadar adet söktürücü ilaç kullanırsa kullansın gebe olan bir kadının adeti sökülmeyecektir.
Kriminal amaçlı yani ‘Gebeyim, gebeliğim düşsün, kanamamı başlatayım.’ amacıyla adet söktürücü kullanan kadınlar oluyor ama bunun hiç bir etkisi yoktur. Çünkü progesteron hormonu adeta hiçbir zaman başlatmıyor. Tam tersine oluşan fetüse yani bebeğe zarar verebilir, eğer istenen bir gebelikse istenmeyen durumlar olabilir. Bu yüzden, düzenli adet gören bir kadında gecikme varsa mutlaka hekime başvurmalıdır.
Adet söktürücü olarak bitkisel karışımlar kullanmak zararlı mı?
Günümüzde adet söktürücü olarak sadece progesteron kullanmaktayız. Bunun yani tıbbın ve bilimin dışında bazı yöntemlerle örneğin bitkisel olduğu söylenen bazı maddeler kullanılıyorsa, bu son derece yanlıştır. Çünkü hiçbir bilimsel kanıtı yoktur. Böyle bir yönteme başvurulacaksa hormonlardan yararlanmak zorundayız. Piyasada bitkisel karışım diye satılan ürünlerin içinde ne olduğunu bilinmemektedir, bu yüzden insan vücuduna ne kadar yararı ya da zararı olduğunu da bilemeyiz. Bu sebeple bitkisel karışımları tavsiye etmiyoruz.
Regl düzensizliği adet söktürücü ile düzeltilebilir mi?
Günümüzde doktorların ve kadınların hayatında progesteronlar çok geniş yer kaplıyor. Adet düzensizliği olan kadınlarda, adetini geciktirmek isteyenlerde, adet düzensizliği ile ilgili hormon testleri yaptırmak istediğimiz kadınlarda hep aynı ilaçlardan yani bu progesteron dediğimiz ilaçlardan faydalanıyoruz. Adet düzensizliğinin düzeyini veyahut ne olduğunu tespit edebilmek için belirli bir dozda, belirli bir süre progestoren veriyoruz ve bu ilaçların bitiminden sonra kan testi istiyoruz. O yüzden progesteronlar vazgeçilmez ilaçlar olarak yer kaplamaktadır.
Eğer kişinin strese bağlı ya da iklimsel sebeplerden dolayı adeti düzensizse ya da adet görememişse bunun altında ekarte edilmesi gereken ilk sebep hamileliktir. Eğer kişi hamile değilse, adet söktürücülerin mutlaka faydası olacaktır. Bir hafta adet söktürücü ilaç kullandıktan sonra mutlaka reglin başlaması gerekir. Ama adet söktürücü kullanıldığı halde hala kişinin regli başlamıyorsa mutlaka hekime başvurmak zorundadır.
Adet söktürücüler regl olmayı nasıl sağlıyor?
Adet söktürücüler sadece adet söktürücü olarak kullanılıyorsa genellikle progesteron içeren ilaçlardır. Adet düzensizliği için kullanılıyor ise o zaman östrojen ve progesteron içeren preparatlar vardır. Genellikle doğum kontrol hapları bu tip ilaç grubuna girmektedir. Ama tek başına geciken adet için kullanılan progesterondur. Progesteron eksikliğine bağlı olarak regl başlamıyordur. Dışarıdan alınan progesteron ile kalın olan endemetriumda, çekilme kanaması dediğimiz yöntemle regl başlar. Bu yöntemle kadının sikulusunu yrni baştan başlatıyoruz.
Adet söktürücülerin yan etkisi var mı?
Âdet söktürücülerin günlük hayatta uzun süre kullanımı söz konusu değildir. Mutlaka bir amaç için kullanılması gerekir. Bir kadın adet düzensizliği çekiyorsa hekime gidecektir. Hekim bunu araştırmak için veya düzensiz adetin anemnezini aldıktan sonra hormonal düzeyi tespit amaçlı test yaptırmak için bir hafta ya da on gün belirli bir sayıda ilaç kullanmasını isteyecektir. O sürenin sonunda kan alınarak, hormonal biyofizik profili çıkarılarak sonuç değerlendirilir.
Hiçbir zaman uzun süreli adet söktürücü ilaç kullanılmaz. Adet düzensizliği olan bir kadının tek başına progesteron kullanması zaten anlamsızdır. Artık günümüzde östrojen ve progesteron içeren kombine preparatlar vardır ve ancak bunlar uzun süre kullanılabilir. Adet söktürücüler ilaçları ancak -adı üstünde- belirli bir amaç için kullanmaktayız.
Regl tarihi hangi yöntemlerle öne alınabilir?
Adet tarihini öne almak tıpta pek uygulanan bir yöntem değildir. Zaten hormonal olarak da uygun bir yöntem değildir. Bir kadının hayatında hormonal olarak iki dönem vardır: Östrojen dönemi ve progesteron dönemi. Bir kadının siklusunu 28 gün kabul edersek –ki bu normal bir döngüdür- bunun ilk 14 günü östrojen dönemi, ikinci 14 günü progesteron dönemidir. Biz adet geciktirmeyi hep ikinci dönemde progestaronla sağlıyoruz. Eğer bir kadın ilk dönemde adetini öne almak isterse, kullanacağımız preparat yine aynı preparat olacaktır. Ama kadının rahim içi tabakası olan endometriuma etki etmesi yönünden anlamsız olacaktır. Bu sefer östrojen kırılma kanaması dediğimiz bir kanama olabilir. Adeti bir hafta ya da on gün öne gelen hasta kendisinin adetinin öne alındığını sanır ama adetinin normal gününde yine kırılma ya da çekilme kanaması başlayabilir. Genellikle bu yöntem tercih edilmez. Bunu hastalara ya da isteyen kişilere anlatmak gerekir. Eğer özel durumlar nedeniyle bir kadının adetiyle oynanacaksa mutlaka ileri almak daha mantıklıdır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.