Ağız Kenarındaki Sivilceler Nasıl Yok Edilir


Hamilelik ya da ergenlik gibi hormon değişiklikleri ile oluşan sivilcelerin haricinde, bir çok yüz sivilcesi dudaklarda ve ağız kenarlarında oluşur.

Bunun nedeni de yağlı yiyecekler tükettikten sonra ağzı yıkamamak, kirli eller ile yüzü ovmak ya da kaşımak ve son olarak da kirli yastıklar olmaktadır.
İyi haber ise şu ki, bakteri nedeniyle oluşan bu sivilcelerden çok kolay bir şekilde kurtulma imkanınız var. Üstelik devamlı bir cilt bakım rutini, akne ile mücadele etmenizi sağlayacak ürünler ve doğru ekstraksiyon yöntemleri sadece bu sivilceleri geçirmekle kalmaz, aynı zamanda siyah noktaları da azaltır.

Sivilce tedavisi için yapmanız gerekenler

Yüz temizliğinde asıl amaç deri altındaki yağ bezlerinin ve kirlerinin dışarıya çıkmasını sağlamaktır. Bu da en iyi kil maskesi yardımıyla olur. Havlu ile yüzünüzü kuruladıktan sonra ister sadece çene ve dudak çevrenizi, isterseniz de tamamen yüzünüzü kil ile kaplayın ve 10 dakika kadar kurumasını bekleyin. Son olarak da yüzünüzü ılık su ile yıkayın ve temiz bir havlu ile tekrar kurulayın.

Baş vermiş ve sizi rahatsız eden bir sivilceden kurtulmak istiyorsanız bunu en sağlıklı şekilde, paslanmaz çelikten üretilmiş bir sivilce çıkartma aleti ile yapabilirsiniz. Bir güzellik merkezinden ya da internetten çok düşük fiyatlara satın alın ve ardından orta kuvvette sivilcenin üzerine uygulayın. Baskı sonucu iltihap dışarıya akacak ve etrafına kesinlikle yayılmayacaktır. El ile sıkmaya kalkarsanız bakteri yayılır ve yara izi kalır.

Herhangi bir eczaneden içeriğinde benzoil peroksit bulunan bir krem alın ve parmak ucunuza bir bezelye büyüklüğünde sıkın. Ardından ağız çevresinde kremi gezdirerek ince bir tabaka oluşturun.

Gündüzleri benzoil peroksit, geceleri de glikolik ya da salisilik asit içeren bir krem kullanırsanız sadece sivilce ve akneden kurtulmuş olmakla kalmaz, aynı zamanda da kızarıklık ve şişlikleri de yok etmiş olursunuz.

Kullanılan asidik tedavi ürünleri zaten hassas olan cildiniz üzerinde büyük ihtimalle kuruluğa yol açacaktır. Eğer böyle bir durum yaşarsanız yağsız nemlendiriciler ile cildinizi nemlendirmiş, hem deri soyulmasını engellemiş, hem de gözeneklerinizi tıkamamış olursunuz.

Diğer Yazımız Olan Akne ve Sivilce İzlerinden Kurtulmak İçin Doğal Öneriler ‘i okumanızı tavsiye ederiz.