Özgür Bilgi Kanalı

Ağız Kokusunun Nedenleri

Yaşadığımız toplumda pek çok açıdan kendimize yani vücudumuza dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bazı dikkat etmediğimiz sorunlar toplum içerisinde sıkıntı çekmemize ve utanmamıza sebebiyet olabilmektedir. Gün içerisinde pek çok insanla görüşme durumumuz olmaktadır. Bu yüzden de ağız sağlığı bizim için çok önemlidir. İnsanların ikili konuşmalarda çok fazla dikkat ettiği konulardan birisi ağız kokularıdır. Ağız kokusunun nedenleri birden fazladır. Bu yüzden de böyle bir sıkıntı çeken kişinin bu konuda bilgisinin olması ve neler yapacağını bilmesi gerçekten önemlidir.

Ağız kokusunun nedenlerinden bahsedecek olursak bunlardan birisi ağız içerisinde yaşayan bakterilerin üretmiş olduğu sülfürik atıklar ağızda kötü bir kokuya sebebiyet vermektedir. Bakterilerin ağız içerisinde ölmesi yada yaşaması gene aynı sonucu doğuracaktır. Bu yüzden ağızın tamamı ile bakterilerden kurtulması yani temizlenmesi gerekmektedir.

Gene bakteriler ve yiyecek artıkları dilin arka kısmında bulunmasından dolayı kötü koku oluşabilecektir. Çünkü dil pürüzlü bir yapıya sahiptir. Bakterilerde böylesine pürüzlü ortamlarda çok daha rahat üreyebilmektedir. Yemek artıkları bakteriler için besin kaynağı olacaktır. Zaten ağızdaki sülfür miktarının çoğu dilin arka bölgesinde bulunmaktadır. Gene diş yüzeyinin temiz olması da çok önemlidir. Diş sağlığına dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü bakteriler dişin çevresinde de konumlanabilmektedir.

Dişeti rahatsızlıklarından dolayı da kötü ağız kokusu oluşabilmektedir. İltihapların patlaması yada ileri düzeyde büyümesi kötü ağız kokusuna sebebiyet verecektir. Fakat kötü ağız kokusundan rahatça kurtulmakta mümkündür. Çünkü bu ağız kokusu genellikle kişinin kendisine özen göstermemesinden kaynaklanmaktadır.

Ağız kokusunun nedenleri hastalık olarak nitelendirilmez ve tedavisi de kişilerin düzenli ağız temizliği sayesinde yapılmaktadır. Öncelikle dişlerinizi her gün fırçalayarak bakterileri buralardan atmanız gerekmektedir. Yemekten sonra gargara yaparak artıkların dilin arka kısmına gitmesine engel olmanızda fayda vardır. Eğer ki herhangi bir dişeti rahatsızlığınız varsa kısa süre içinde tedavi ettirmeniz gerekmektedir.

Ağız kuruluğunu engelleyerek günün belli bölümlerinde su içmeniz gerekmektedir. Sarımsak, soğan gibi kötü kokulara sebebiyet verecek yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Alkol ve sigara her hastalığın düşmanı olduğu gibi bu konuda da kötü bir rolde bulunmaktadır. Alkol ve sigaradan uzak durmanız gerekmektedir. Bunun gibi daha birçok konuya dikkat ederek kötü ağız kokusunu engelleyebilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.