Özgür Bilgi Kanalı

AĞIZ YARASI AFT NEDİR NASIL OLUŞUR

Ağız yarası pek çok insanın karşılaşmak istemediği rahatsızlıklardan bir tanesidir. Tıpta tam adı konulamasa da doku bozukluğu olduğu bilinmektedir. Genel de halk arasında uçuk ile karşılaştırılan aftların orta bölümü sarı ve gri renkte olabilmektedir. Eğer ağzınız da aft varsa bunu dudaklarınız da, diş etiniz de bir tane ya da iki tane olarak görebilirsiniz. Erkeklere oranla daha çok kadınları etkileyen ağız yaraları 5 ile 10 gün arasında iyileşebilir fakat tekrar nüksedip nüksetmeyeceği bireyden bireye farklılık gösterir. Bu yaraların sebebi için pek çok şey sayılabilir ancak aft asla bulaşıcı değildir.
Aft sebebi pek çok madde ile sıralanabilir ancak en büyük sebeplerden bir tanesi fiziksel travmalardır. Çoğu kişi fark etmeden yanağını ısırabilir ve anında şişlik hissedebilir. Aynı zamanda dişlerin arasını sivri maddeler ile karıştırmak aninden ağza değdirilen soğuk ve sıcak yiyecek, içecekler ağız içerisinde aftı tetikleyen örneklerdir. Özellikle gün içerisinde yaşanan stresler de aft oluşumunu tetiklemektedir. Migren ve gastrit vb pek çok hastalığın temel faktöründe bulunan stres aft oluşumuna da davetiye çıkarmaktadır. Bayanların ay başı döneminde yaşadığı streste bunu tetiklemektedir. İnsanların çoğu acı, ekşi ve tuzlu yemeği severler. Oysa ağızlarda oluşan aftları portakalın asidi, tuzlu yiyecek ve içecekler içerisinde baharat bulunan her türlü yiyecek sebep olur. Mentollü şeker ve sakızların da aftı azdırdığı gözden kaçırılmamalıdır. Gün içerisinde çok fazla yorulan insanlar da aft problemi ile sık sık karşılaşmaktadır. Aft nasıl tedavi edilir diye düşünüyorsanız öncelikle ilaç ile tedavisinin olmadığını belirtelim. Her ne kadar tam olarak iyileştirmese de aftın ağrı olarak az da olsa hafiflemesini sağlayan ve iyileşmesini hızlandıran ilaçlar mümkündür. Bu ilaçları eczaneye başvurarak öğrenebilirsiniz. Siz de kendi çapınız da önlemler alabilirsiniz. Aniden sıcak yiyecekler ve içecekler tüketmekten kaçınmalısınız. Gargara adı verilen tuzlu su ile ağzınızı günde üç defa çalkalayabilirsiniz. Aynı zaman da diş hekimleri tarafından uygulanan lazer operasyonu sayesinde aftlar başlangıç aşamasında bitirebilir. İlaç kullanma şansınız olmayacağı için doktorunuza başvurarak hangi yiyecekleri tüketmeniz gerektiğini bilmelisiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.