Özgür Bilgi Kanalı

Bağımlılık ve aşırı doz: Ağrısı olan insanlar için yaşam kalitesini artırmak iyi ve bir tetkikte bulunarak uzman doktorlar tarafında reçete verilerek kullanılması gereken ağrı kesiciler, – Kronik ağrı düzenliliği için ciddi bir tehdit olabilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri yeni bir rapora göre, ağrı kesiciler ile ilgili aşırı doz ölüm sayısı eroin ve kokain ile ölenlerin sayısını aştığını açıklıyor. 2008 yılında, ağrı kesiciler ile aşırı doz yaklaşık 150.000 insanı öldürdü
Aşırı dozda ağrı kesici almak eğlence için uyuşturucu kullanan kişilerde daha fazla görülmektedir. Reçete ile alınan bilinçsizce kullanılan ilaçlardan dolayı dünya genelindeki tüm insanlar risk altında hala. Eğer ağrı kesici bağımlısı olma konusunda endişeniz varsa. İlk adım olarak ağrı kesici ile bağımlılık arasındaki farkı bilmektir. Ağrılarınızın hızlı bir şekilde dinmesini sağlamak için yüksek dozlarda ağrı kesici içmeniz gerekmiyor. Uzun süre boyunca aralıksız olarak ağrı kesici kullanan kişiler genellikle ilaçlara tolerans (sürekli olarak aynı ilacı alma durumunda ilacın etkisinin vücut tarafından hissedilmemesi) gösterebilir ve toleransı gelişebilir.
Ağrı kesiciden dolayı birçok insan bağımlılığı ver bağımlılık riski ile karşı karşıya gelmektedir. Ulusal Sağlık Enstitüleri Uyuşturucu ve bağımlılığı önleme araştırma merkezinin verilerine göre “Tolerans ve bağımlılık arasındaki farkın tıbbi kullanımını ayırt etmek ve bağımlılığı tanımlayan bir rehber oluşturmak için harekete geçmişlerdir.
Geçmişte madde bağımlılığı (uyuşturucu) sorunları vardı, günümüzde madde bağımlığının yanı sıra halk arasında al şunu içi ağrın kalmaz gibi terimler ile ağrı kesicileri bir vitamin gibi kullanmalarının önünü açmaktadır. Bazı hastalar reçeteli ilaçların bağımlılık riskini üzerine tamamen almış durumda ve sağlık açısında risk altındadır.
İnsanlar düzenli olarak birçok farmakolojik maddeler içerken ” tolerans kesinlikle normal beklenen bir olgudur. Vücudunuzda bulunan ayarlar gibi, size aradığınız etkiyi elde etmek için bir doza daha ihtiyacım var şeklinde beyniniz ile ağrınız olan bölgeniz arasında iletişim kurarak yalancı ağrıları kesiyorsunuz ya da kesiyor gibi hissediyorsunuz. Vücudunuz, öncelikle karaciğer, beyin, aynı efektler elde etmek ilacın fazlasını gerektirir ve daha verimli çalışmak için ağrı kesiciye ihtiyaç duyar. “Eğer aylar veya yıllar boyunca bir ağrı kesici, yerine bir, iki, on ya da yirmi ağrı kesici kullanırsanız bu sizin yararınızdan çok zararınıza olacaktır. Tolerans ve bağımlılığı arasındaki farkı anlamak önemlidir, uzmanlar söylüyorlar. Örneğin, ne kadar fazla ağrınız varsa bu ağrının hafifletilmesi için ağrı kesiciye tabiri caizse abanacaksınız. Örneğin; üç ay önce size yardım eden doktorunu verdiği ağrı kesiciyi şimdiki zamanda da aynı dozu veriyor, siz ise daha yüksek doz ihtiyacınız olup olmadığını anlamak yerine doktorunuzu dinlemeden ağrınız arttıkça direkt olarak ağrı kesici kullanıyorsunuz

Bağımlılık, diğer taraftan, daha az rasyonel davranışların önünü açar; diyerek ağrı kesici kullanımının bağımlılığı nitelendiren uzmanlar. Örneğin, bağımlılığı gelişmiş olan bir kişi, bir gün sonra, kendisi ile algı oluşturarak “Bugün zor bir gün” fazladan bir doz alarak doktor çağırmadan iyi olduğumu hissediyorum diye kendini anlatmaya başlayabilir. ”

Ağrı kesiciye olan bağımlılık (eroin, kokain ve günümüzde en fazla ölüme sebep olan sentetik uyuşturucu olan bonzai) den daha tehlikeli boyuta ulaşmıştır. Son dönemlerde devlet ve resmi kuruluşların düzenlemeleri ile gripin, aspirin, novalgin gibi ağrı kesiciler ile eczane haricinde satılması yasaklanarak ağrı kesici bağımlığının bir nebzede olsa önüne geçilmiştir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.