Özgür Bilgi Kanalı

Akciğerde Su Toplaması Tedavisi

Akciğerde su toplamasının tıbbi karşılığı plörezi ve halk dilindeki adı ise zatülcenp olarak bilinir. Akciğer zarında oluşan iltihap sonucunda su toplanır. Akciğerde sıvı birikmesi organın genişlemesine neden olur ve solunum güçleşir. Akciğer zarı, akciğeri saran iki dokudan meydana gelir. İç zar, akciğer ve diğer dokular, dış zar ise göğüs duvarına bağlıdır. Bu iki zarın arasında zar boşluğu bulunmaktadır. Bu boşluğun adı plevra’dır. Plevra boşluğunun içinde akciğer tarafında üretilen bir sıvı bulunur.

Akciğerde Su Toplaması Nasıl Olur?

Plevra boşluğunun içinde genel olarak kaygan bir sıvı vardır. Bu sıvı vücut tarafından hem üretilir hem de emilir. Bundan dolayı her zaman bir denge söz konusudur. Bazen denge bazı sebeplerden dolayı bozulur. Dengenin bozulmasını iki başlık altında inceleyebiliriz. Bu dengenin bozulmasına neden olan ilk etken; kalp ve böbrek yetmezliğinde görülen basınç dengelerinin bozulması ve bunun sonucu sarı bir renkte sıvının oluşmasıdır. İkinci neden ise; zatürree hastalığının sonrasında oluşan, koyu sarı renkte veya genellikle kanser hastalarında görülen damar geçirgenliğinin artmasından dolayı oluşan kanlı sıvı birikmesidir.

Akciğerde Su Toplaması Belirtileri

Göğüsün yan tarafında batıcı tarzda bir ağrı hissedilir. Akciğerde toplanan sıvının miktarına bağlı olarak değişik şiddetlerde nefes darlığı en çok rastlanılan belirtilerin başında yer almaktadır. Ağrı, göğüs kısmında, yanda veya sırt bölgesinde tek bir noktadadır. Ağrının ne önemli özelliği kişi nefes alırken, hapşırırken ve öksürürken bıçak gibi saplanması ve şiddetli olmasıdır. İltihaplanmış olan akciğer zarları solunum sırasında birbirlerine sürtündüklerinden ağrı ortaya çıkar. Dinleme cihazıyla dinlenildiği zaman frotman gibi bir ses duyulur. Bu sesin oluşmasına neden iki plevra yaprağının birbirine sürtünmesidir.

Nefes Darlığı: Nefes darlığı akciğer zarları arasında biriken sıvının oranına göre oluşur. Sıvı akciğerleri sıkıştırır ve akciğerin hareketlerine engel olarak nefes darlığının oluşmasına neden olur. Sıvı miktarının artması ile nefes darlığının fazlaca hissedilmesi doğru orantılıdır. Akciğerlerinde sıvı miktarı çok olan hastalar sırt üstü yatamaz. Sadece sıvının bulunduğu yöne doğru yatabilirler.

Öksürük: Akciğerinde su birikmesi olan hastalarda görülen öksürük kurudur ve sürekli olarak görülür. Nedeni de akciğer zarlarındaki öksürük refleksini doğuran noktaların uyarılmış olmasıdır. Öksürük kuru olduğundan balgam çıkarma görülmez. Hasta, öksürürken daha fazla ağrı duyar. Kişi öksürdüğü zaman hasta olan tarafına yatarak ağrının şiddetini azaltmaya çalışır. Bunların yanında hastada yüksek ateş, üşüme ve titreme gibi belirtilerde görülmektedir.

Akciğerde Su Toplaması Tedavisi

Hastalığın tedavisinde antibiyotikler ve iltihaplı sıvının akciğerden alınması yöntemleri izlenmektedir. Alınan iltihaplı sıvının laboratuar sonuçlarına göre doktor en uygun ve en etkili antibiyotik tedavisini uygulayacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.