Özgür Bilgi Kanalı

Deniz seviyesine yakın yüksekliklerde, Türkiye’nin her bölgesinde yetişebilen bir bitkidir.

Boyu dört ve beş metre arasında değişen bu dikenli ve bodur ağaç “ Barut ağacı ” olarak da bilinir.
Mayıs ve haziran ayları arasında sarı çiçekler halinde açan Akdiken ağacı, belediye park ve bahçelerinde de süs ağacı olarak büyütülmektedir.
Fındık boyutunda, çok güçlü ve mor renkte meyvelere sahip olan bu ağacın meyveleri kuru ya da şurup olarak tüketilir.

Akdiken ağacı meyvesi nasıl tüketilir?

İlk olarak mor – siyah renkteki meyveleri toplanmalı ve kurutularak toz hale getirilmelidir. Ardından bir bardak kaynar su içerisine yarım tatlı kaşığı atılarak karıştırılır ve gün içerisinde isteğe göre bir, iki ya da üç bardak tüketilir.
Mor – siyah renkte olan meyvelerinden on beş – yirmi tane yenilir ise kişi aniden ishal olur. Bu nedenle yirmiden fazla tüketilmemelidir.
Kurutulmuş meyveleri çay olarak tüketildiğinde karın ağrısına çok iyi gelir.
Yetişkin bir Akdiken ağacından en az bir yaşında olan bir dal kırar ve kaynatarak suyunu içerseniz bağırsaklarınızı kesinlikle tahriş etmeden çalıştırır ve hızlandırır. Ayrıca karaciğer yetmezliğinde de sıklıkla kullanılır.
Eğer Akdiken meyvesini tüketme amacınız kanınızı temizlemek ise yirmi beş gram akdiken yaprağını bir litre su içerisinde kaynatmalı ve her gün iki bardak içmelisiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.