Akne ve Sivilce İzlerinden Kurtulmak İçin Doğal Öneriler


Sivilce; deride oluşan, uzun süreli, iltihabi bir durumdur. Özellikle ergenlik döneminde belirgin olmakla birlikte her yaşta karşılaşabiliriz. Aynanın başında saatlerce vakit geçirip yakınıp dururuz. Elimizde rahat durmaz, sivilceyi sürekli kurcalama ihtiyacı duyarız. Bu noktada yüzde izler oluşmaya başlar. Bazısı leke şeklinde, bazısı çukurluklar şeklinde olur. Beyaz tenlilerde daha belirgin görünür. Yağlı ciltliler sivilce problemiyle daha sık karşılaşırlar.

İzlerden kurtulmak için doğal önerilerimiz var tabii ki. Ama onun öncesinde şunu belirteyim ki; aknelerle uğraşmaktan vazgeçtiğimiz zaman izlerin büyük bir kısmı zaten oluşmaz. Buna dikkat edelim. Vereceğimiz kür tariflerinin yanı sıra bir hekimle de görüşmeniz daha etkili sonuçlar kılar.

Evde uygulayacağımız yöntemlere bir bakalım ;

  • Haftada 1 kez uygulayabileceğiniz kahve telvesi ve bal karışımı yüzdeki ölü derinin atılmasını sağlar. Peeling şeklinde yüzünüze sürün ve 10 dakika bekletin. Sadece balı da yüzünüze sürebilirsiniz. Kızarıkları alır.
  •  Yarım tatlı kaşığı bal,1 yumurtanın beyazı,1 yemek kaşığı süt. Yumurtayı iyice çırpın. Diğer malzemeleri de ekleyip yüze uygulayın. 10 dakika bekletin, yüzü soğuk suyla yıkayın. Haftada 1 ya da 2 kez uygulayabilirsiniz.
  •  Elma sirkesini pamuk yardımıyla cilde sürün. 10 dakika sonra yıkayın. Elma sirkesi sivilce lekelerini ve izlerini azaltmakta oldukça tercih edilir.
  • Marul suyu da etkili bir yöntemdir. Blendırdan geçirip suyunu yüzünüze sürebilirsiniz. Veya 1 demet maydanozu 1 litre suda haşlayıp lapasını problemli yerlere uygulayabilirsiniz.
  • Kürleri sabırla uygulayalım. Nitekim sivilce tedavisi uzun ve sabır gerektiren bir süreçtir.