Özgür Bilgi Kanalı

Akut Gastrit Nedir, Belirtileri ve Tedavisi
Mide zarının birden bire iltihaplanması sonucu ortaya çıkan hastalığa akut gastrit denir. Mide, sindirim sistemi sırasında alınan besinlerin sindirilebilir hale gelmesi için yiyecekleri küçük parçalara ayırma görevini üstlenmiştir. Mide, ilk olarak bu işlemi yapmak için kasılır daha sonrada asit salgılar. Sindirim asitlerinin duvarlara zarar vermemesi için kısımlara ayrılmış olan midede bir hastalıktan dolayı mide zarı zarar görür ve akut gastrit meydana gelebilir. Hastalık mide zarının ani bir şekilde tahriş olmasından oluşur. Tedaviye cevap vermesi kronik gastritten daha kısa bir zamanda olur.
Akut Gastritin Belirtileri
Hastalık, herhangi bir belirti göstermeyebilir ama bazı hastalarda belirtiler ortaya çıkabilir. Hazımsızlık durumu, kusma, karnın üst tarafında ağrı oluşması, bulantı, iştahsızlık durumu, dışkı renginin siyah olması, kişinin çok az yemek yemesine rağmen kendisini tok hissetmesi ve kahve içiminden sonra kişide kanlı kusma görülmesini belirtiler arasında sayabiliriz.
Akut Gastritin Sebepleri
Akut gastrit hastalığı mide zarının zarar görmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Mide zarı zarar gördüğü için mide tarafından salgılanan asitler mideyi iltihaplandırma fırsatını yakalarlar. Mide zarı birden fazla şeyden zarar görebilir. Hastalığın sebepleri arasında; kortikosteroid ve steroid olmayan antiflamatuar ilaçların kullanılmış olması, kişinin aşırı alkol kullanması, bakteriyel bir enfeksiyonun varlığı, çok nadir de görülse safra reflüsü, viral enfeksiyonlar ve stres de hastalığa neden olabilir. Sindirim bozukluğu hastalığı olan Crohn hastalığı, geçirilen ameliyatlar, madde kullanımı, böbrek yetmezliği hastalığı, zehirlenme olayları ve bağışıklık sistemi bozukluğunu da sebepler arasında sayabiliriz.
Akut Gastritin Zararları
Hastalık hayati bir tehlike oluşturmaz ama tedavi edilmediği zaman başka sorunlara neden olabilir. Verilen ilaç ve diyetler ile bu tür sorunların oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Akut gastrit tedavi edilmediği zaman şu tür hastalıkların görülme olasılığı bulunmaktadır. Mide de ülser, mide kanseri riskinin yükselmesi, iştahsızlıktan ve acıdan dolayı kişide yetersiz beslenme, mide ülserine bağlı olan kanamalar, enfeksiyonun yayılma riskinin olması ve sindirim sisteminde kanama riskidir.
Akut Gastritin Tedavisi
Akut gastritin tedavisinde reçeteli ve reçetesiz ilaçlar kullanılabilir. Hastalığın tedavi edilmesi aşamasında kişinin kendiside beslenme düzenine ve düzenli olarak vitamin alımına dikkat etmelidir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.