Akut Koroner Belirtileri ve Tedavisi


Akut Koroner Belirtileri ve Tedavisi
Akut koroner sendromu rahatsızlığı kalp ile ilgili bir durumdur ve kalbe koroner atardamarlardan yeterli miktarda kan gitmediği zaman ortaya çıkar. Koroner atardamarların görevi kalbe oksijen açısından zengin kanı taşımaktır. Bu atardamarlar tıkandığı zaman veya daraldığında kalbin ihtiyacı olan kan yeteri kadar buraya gelmez. Bunun sonucu olarak kalp krizi ya da anjina ortaya çıkar.
Belirtileri
Akut koroner sendromunun belirtileri kalp krizinin belirtilerine oldukça fazla benzemektedir. Eğer bu durum tedavi edilmez ise hastanın kalp krizi geçirme riski oldukça yüksektir. Bundan dolayı akut koroner sendromunun belirtileri dikkate alınıp tedavisine hemen başlanılmalıdır. Akut koroner sendromunun belirtileri arasında şunları sayabiliriz. Kalbe yeterli miktarda kan gelmemesinden dolayı göğüs ağrısı oluşur. Bunun akabinde göğüs bölgesinde darlık, yanma ve baskı vardır. Bulantı, çene ya da sol kolun üst tarafı dâhil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde oluşan ağrı, kusma, nefes alıp vermede zorluk ve aşırı terleme görülür. Eğer kişi kalp durması geçiriyorsa bu durumda belirtiler değişiklik gösterebilir. Bu belirtilerden bazıları; karında ağrı, cildin nemlenmesi, baş dönmesi, bayılma, mide ekşimesine benzer bir ağrı, bitkinlik, endişeli bir durum ya da huzursuzluk hissini sayabiliriz. Kişi şiddetli bir göğüs ağrısı yaşıyorsa hemen vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Gezerken kişide göğüs ağrısı ortaya çıkabilir ama bu durum dinlenince geçebilir. Kararsız anjina kişi dinlenirken de ortaya çıkabilir. Hissedilen bu ağrı kararlı anjina sırasında duyulandan daha şiddetlidir. Kişi kararsız anjina yaşıyorsa hemen doktora başvurmalıdır.
Sebepleri
Akut koroner sendromunun nedeni genel olarak koroner atardamarlarındaki çeperde ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Atardamar çeperinde ortaya çıkan bu rahatsızlık uzun yıllar boyunca bir ya da birden fazla bölgede ortaya çıkabilir. Her katman yumuşak bir dokudan meydana gelmektedir. Bu katmanlar dışarıdan güçlü bir kabuk ile korunmaktadır. Bu katmanlar atardamarı tıkamaya başlayınca damarlar eskisinden daha dar duruma gelir. Bunun sonucu olarak kalbe giden kan miktarında bir azalma olur. Bu durumda kalp krizine ya da şiddetli bir anjinaya sebep olabilir. Bu sebeplerin dışında kalan diğer sebepler arasında ise; kalp bölgesine alınan bir bıçak darbesi, iltihap kapmış olan koroner atardamarı, vücudun herhangi bir yerinden herhangi bir atardamara ulaşmış olan bir pıhtı, madde kullanmak, kalp ameliyatı sırasında oluşan sorunlar ve yaygın olmayan diğer kalp rahatsızlıklarını sayabiliriz.
Bazı kişiler akut koroner sendromuna diğer insanlardan daha çabuk yakalanırlar. Bu insanlar arasında; yüksek tansiyonu olanlar, obez olan kişiler, yüksek kolesterolü bulunanlar, fazla hareket etmeyen kişiler, diyet uygulayanlar, şeker hastaları ve ailesinde akut koroner sendromu olanlar ağırlıklıdır.
Tedavisi
Aspirin kana karıştığı gibi kanın pıhtılaşmasını yavaşlatıcı bir özelliğe sahiptir. Pıhtı giderici ilaçlar kalbe giden kan akışını engelleyen kan pıhtısının çözülmesini sağlarlar. Nitrogliserin, dar kan damarlarının genişlemesini sağlayarak kan akışını arttırır. Bundan dolayı bu anjina ve göğüs ağrısında oldukça yararlıdır. Kalp atış hızını yavaşlatan ilaçlar kalbin rahatlamasını sağlar, tansiyonu düşürür ve kalbe giden kan miktarının artmasını sağlar. Bunun sonucu olarak göğüsteki ağrıda bir hafifleme olur. ACE inhibitörleri kanın kolay bir şekilde kalpten akmasını sağlar. Tansiyonun düşmesini sağlayarak oluşabilecek başka bir kalp krizini engeller. Kalsiyum kanal blokerleri kalbe giden kan miktarını arttırmak için kalbin sakinleşmesini sağlarlar. Kolesterol düşürücü ilaçlar sayesinde kolesterol düşer ve katman birikimi engellenir. Pıhtı önleyici ilaçlar kanın pıhtılaşmasını önler. Kandaki pıhtı hücrelerinin birbirine yapışmasını engeller. Yukarıda sayılan tedavi yöntemleri yeterli olmaz ve herhangi bir sonuç alınamaz ise ameliyat seçeneği değerlendirilir. Bu ameliyatlardan ilki damar onarımı ve stent takılma işlemidir. Diğer bir yöntem ise koroner bypass ameliyatıdır.