Özgür Bilgi Kanalı

Günümüzde belli başlı vakalarda gördüğümüz hastalık çeşitlerinden birisi de aort kapak hastalıklarıdır

Bu hastalıkların yeri genel olarak aort kapağının bulunmuş olduğu sol karıncık ile aorta damarı arasında kalan bölgede meydana gelmektedir. Bu kapaklar 3 yaprakçıktan oluşmaktadır. Genel olarak yetişkin insanlarda gözükmektedir. Aort kapağında olan damar kısalığı ve darlığı bunun başlıca sebepleri arasındadır. Gene iki yapraktan oluşan aort kapaklarında da bu hastalığa rastlamak mümkündür. Aort darlığı bu hastalığın baş göstermesinde ki en büyük sebeplerden birisidir. Bu darlık doğuştan olabileceği gibi akut romatizmal ateş hastalıklarından kaynaklı da olabilmektedir.

Hastalık aslında nadir görülen bir hastalıktır. Genellikle doğuştan kaynaklı iki yapraklı aort kapaklarında görülebilmektedir. Orta ve ileri yaşlarda belirtilerini anlamak biraz daha zordur. Fakat iki yapraklı aort kapaklı insanlarda bu hastalığın gelişme süreci çok daha hızlı ilerlemektedir. Genel olarak hastalık insanlarda güç kaybına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden de belirtilerinden bunun aort kapak hastalıklarından biri olduğunu anlamak zorlaşmaktadır. Genel belirtileri arasında bayılma ve baygınlık hissi, iş yaparken çabuk yorularak elden ayaktan kesilme ve nefes alma zorluğu, bünyede çarpıntı, göğüste sıkışma ve baş ağrısı gözükmektedir. Hastalığın belirtilerine bakıldığında hemen anlamak zordur. Bu yüzden de bu tür durumlarda hekim kontrolüne başvurmak en uygun seçenek olacaktır.

Bu hastalıkların tedavisinde çoğunlukla cerrahi müdahale gerekmektedir.

Bu yüzden de erken teşhis edilmesi büyük önem taşımaktadır. İki çeşit olan aort kapak hastalıklarından birisi aort kapak darlığı öbürü ise aort yetmezliğidir. Aort kapak darlığının tedavisi genel anlamda kapağın değiştirilmesi ile tedavi edilmektedir. Bu cerrahi ameliyatta ölüm riski çok azdır ve kapak kadavralardan yada protez olarak takılmaktadır. Aort yetmezliğinde ise gene kapak değişimi gerçekleşmektedir. Fakat onarım işlemi de sıklıkla kullanılmaktadır. Yani yetmezliğin sebebi kapak üzerinde ki yırtıklar ise bu onararak da giderilebilmektedir. Gerektiğinde ise kapak ile beraber aorta damarı da değiştirilmektedir. Kısacası bu hastalıklarının genel tedavisinde değişim söz konusudur. Bölgeyi garanti altına alarak bu tür durumdan tekrar şikâyet olmamak için yapılan tedavi yöntemlerinden birisidir ve risk çok azdır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.