Apandisitin Nedenleri ve Tedavisi


Apandisitin Nedenleri ve Tedavisi
6 ila 9 santim uzunluğunda, kalın bağırsağa bağlı bulunan ve karnın sağ alt bölgesinde yer alan ince organa apandis denir. Apandisit ise apandiste meydana gelen ağrılı ve iltihaplı duruma verilen addır. Günümüzde hala apandisin görevi hakkında kesin bilgiler tam değildir. Değişik görüşler ortaya atılmaktadır. Bazı araştırmacılara göre bu organ sindirim için gerekli olan iyi huylu bakterilere ev sahipliği yapmaktadır. Bazı doktorlar ise apandisin bağışıklık sistemine yardım ettiğini söylemektedir. Apandisin iltihaplanmasında sindirim sisteminde bir enfeksiyon olmasından veya apandisin ağzında oluşan bir tıkanmadan kaynakladığı söylenebilir.
Apandisit durumu her yaşta ortaya çıkmasına rağmen genel olarak 10 – 30 yaş arasında daha yaygındır. Apandisit gibi bir durumdan şüpheleniyorsanız hemen doktora başvurmanız gerekmektedir. Çünkü apandisit patladığı zaman iltihap bütün vücuda yayılır ve istenilmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bağırsaklarda olduğu gibi apandisin içinde de birçok organizma hayatını sürdürmektedir ve bunlar herhangi bir soruna yol açmazlar. Fakat tıkanıklıktan dolayı apandise hapsedilen mikropların çoğalması sonucu iltihap meydana gelir. İltihaplanma artarak apandisin şişmesine ve bazı durumlarda ise patlamasına neden olur. Apandisit patladığı zaman kişi ilk olarak bir rahatlama hissedebilir ama daha sonra iltihap vücuda yayıldığı için belirtiler daha da ciddileşir.
Belirtileri
Apandisitten korunmanın kesin bir yolu yoktur. Yalnız kişinin sağlıklı beslenmesi ve bol miktarda taze sebze ve meyve tüketmesi bu riski oldukça azaltmaktadır. Apandisitin belirtileri kendisini farklı şekillerde gösterir. Hastalığın ilk belirtisi olarak göbek deliği çevresinde bir ağrı vardır. Ağrı ilk başlarda çok hafiftir ama zaman ilerledikçe keskin ve ciddi bir ağrıya dönüşür. Apandisin şişmesiyle birlikte ağrı sağ alt tarafa doğru yönelir. Kişi yürüdükçe ve öksürdükçe bölgenin etkilenmesine neden olan hareketler ağrının şiddetlenmesine neden olur. Zamanında tedavi edilmesi çok önemlidir. Kişide karında şişlik, ağrı ve mide bulantısı vardır. Apandisitten şüpheleniyorsanız kesinlikle ağrı kesici almayınız. Teşhisin gecikmesi daha ciddi hastalıklara zemin hazırlayabilir. Apandiste meydana gelen enfeksiyon organın iltihaplanmasına ve şişmesine neden olur. Karın bölgesine dokunulduğunda şişkinlik ve hassasiyet belli olur. Dokunuş ufakta olsa ağrı anında şiddetlenebilir.
 Apandisit oluştuktan sonra kalın bağırsakta da enfeksiyon olma riski vardır. Kişide karın bölgesinde şiddetli ağrılar, mide bulantısı, kusma, ishal ve kabızlık, iştahta azalma görülür. Enfeksiyonun ilerlemesi ile birlikte belirtilerin şiddeti de çoğalma gösterir. Apandis enfeksiyon kaptığı zaman vücut buna yüksek ateş ile cevap verebilir. Bağışıklık sistemi tarafından vücudun ateşi yükseltilir. Bunun sebebi ise enfeksiyonun vücuda yayılmasını engellemektir. Enfeksiyon iyileşmediği sürece kişinin ateşi artar, baş ağrısı oluşur, terleme ve sersemleme gibi durumlarda ortaya çıkar.
Tedavisi
Kolay bir tedavisi olan apandisitin çıkarılması cerrahi yol ile olur. İlaçlar ile yapılan tedavi ve antibiyotiklerin kullanılması hastalığın iyileşme aşamasında herhangi bir sonuç vermez. Apandis, antibiyotiğin oldukça zor ulaşabileceği bir yerde bulunmaktadır. Hastalığın kesin tedavisi için ameliyat tek çözümdür. Operasyon sonunda iltihaplanmış olan apandisit alınır. Operasyon yaklaşık 30 – 40 dakika arasında sürer. Kişi bir gün hastanede gözetim altında tutulur. Apandisit tehlikeli bir hastalık olduğundan hiç vakit kaybetmeden hemen ameliyat yapılmalıdır. Bazı durumlarda apandis bir zarla çevrili olduğundan iltihap karın içine yayılma göstermez. Böyle bir durumda hemen ameliyat yapılmaz ve hastaya bir süre antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer uygulanan antibiyotik tedaviye cevap vermez ise o zaman hasta ameliyat edilir. Kişi apandisite benzer ağrılar yaşıyor ise kendi kendine tedavi yöntemi olarak kesinlikle ilaç içmemelidir. Hemen doktora başvurup tedavisini yaptırmalıdır. Aksi halde hayatı tehlikeye girer.