Aplastik Anemi Belirtileri ve Tedavisi


Kemik iliği kaynaklı bir hastalıktır. Kemik iliği, kırmızı kan hücresi, beyaz kan hücresi ve pıhtı hücrelerinin üretiminden sorumludur. Kemik iliği, yeterince üretim yapmadığı zaman aplastik anemi ortaya çıkar. Kemik iliği tarafından üretilen kan hücrelerinde herhangi bir sorun yoktur yalnız sayı bakımından vücudun ihtiyacını karşılamaktan uzaktır. Hastalığın çeşitli aşamaları bulunur. Çok ilerleyip hayati bir tehlike oluşturduğu zaman kişide kanamalara ve enfeksiyonlara neden olabilir.

Aplastik Anemi Sebepleri

Hastalık, kemik ilindeki kan hücrelerinin üretiminde yer alan kök hücrelerinin sayıca azalması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunun sebebi ise bağışıklık sisteminin bu hücreleri yabancı madde olarak algılaması sonucu ataklar ile cevap vermesidir. Bağışıklık sistemi vücuda giren virüs, bakteri ve yabancı maddeler ile savaşmakla görevlidir. Yalnız bağışıklık sisteminde oluşan bir değişiklik vücudun kendi sağlıklı kök hücrelerine saldırarak onların azalmasına neden olur. Bundan dolayı bu hastalık genelde bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Kalıtsal özellikler taşımadan ortaya çıkan aplastik hastalığının oluşma yaşı belli değildir. Her yaşta görülebilir.

Buna göre sonradan ortaya çıkan aplastik anemi hastalığının oluşmasına neden olarak; zararlı kimyasalları fazla kullanmak, yüksek oranda kemoterapi ve radyoterapi tedavisi görmek, diğer bağışıklık sistemi hastalıklarında kullanılan tedavi seçenekleri, nadirde olsa hamilelik dönemi, hepatit ve herpes simleksle aynı grubu paylaşan virüsleri sayabiliriz. Bazı durumlarda vücudun herhangi bir noktasında ortaya çıkan kanserin kemik iliğine ulaşması da bu hastalığın nedeni olarak gösterilebilir. Kalıtsal aplastik anemi bebeklik çağında ortaya çıkar.

Aplastik Aneminin Belirtileri

Belirtiler vücutta hangi kan hücresinin az üretildiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Düşük kan hücresinin seviyesi aşırı yorgunluk yapar. Halsizlik, nefeste zorlanma, baş dönmesi, el ve ayakların buz gibi olması, soluk ten ve göğüste ağrı vardır. Beyaz kan hücrelerinin değeri düşük olduğu zaman vücutta enfeksiyonlar artar. Kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kanamanın durmasını sağlayan trombosit hücrelerinin az olması kanın durmasını zorlaştırır. Bu durum vücudun fazla kan kaybetmesine neden olur. Bu belirtilere ek olarak ateş, tekrarlayan gribe benzeyen belirtiler ve cilt üzerinde oluşan kırmızı ufak noktaların varlığı sayabiliriz.

Aplastik Anemi Tanısı

Hastalığın tespiti için kanı oluşturan hücrelerin seviyelerini ölçen kan testlerinin yapılması gerekmektedir. Bunun yanında kan hücrelerinin üretiminde kullanılan kök hücrelerinin durumunu görmek için de kemik iliğinin de incelemeye alınması gerekir. İnceleme yapılması için kemik iliğinden bir doku örneği alınır.

Aplastik Anemi Tedavisi

Hastalığın seviyesine göre tedavide izlenecek yöntem belirlenir. Hafif dereceli olan aplastik anemi de tedavi, doktor kontrolü, kan nakli ve ilaçlardan ibarettir. Hastalığın ilerlemiş seviyesinde hastaya kemik iliği nakli düşünülebilir. Kan değerlerinin aşırı derecede düşmesi sonucu hayati bir risk oluşturan hastalık hastanede tedavi edilmelidir. Yapılacak kan nakli ile aplastik hastalığı tedavi olmaz sadece kişinin kan değerleri normale döndürülerek kanama ve halsizlik durumları hafifletilir. Beyaz kan hücrelerinin eksikliğinden dolayı artan enfeksiyonları önlemek için antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastalığın tedavisinde kök hücre ve ilik kemiği nakilleri de yapılabilir. Bu yöntemler oldukça etkili yöntemler olmalarına rağmen her hasta için uygun sonuç vermeyebilir.


yemlihatoker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.