Özgür Bilgi Kanalı

ASTİGMATİZMA NEDİR?
Kalıtımsal ya da çevresel faktörler sonucu oluşan astigmatizm kişilerin yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen bir göz kusurudur. Bu rahatsızlık genel bir ifadeyle açıklanacak olursa kişinin dünyayı bulanık görmesi anlamına gelmektedir. Miyop olan bir kişi uzağı net göremez, hipermetrop olan kişi yakını net göremez ancak astigmatizm rahatsızlığı olan kişi uzağı da yakını da net bir şekilde görmez. Bu durum kişinin hayattan aldığı zevki ve yaşam kalitesi düşürmektedir. Sürekli gözleri pısarak etrafa bakmak gözlük ya da lens kullanmak oldukça yorucu ve hayatı sekteye uğratan bir durumdur.
Bilindiği üzere gözümüz farklı işlevlere sahip parçaların bir bütün halinde çalışmasına dayalı bir yapıdır. Bu yapının bir parçasındaki sorun görüntü kalitesinin düşmesine ve rahatsızlıklara sebep olur. Bu işlevsel parçalardan biri olan kornea ışınların göze girdiği ilk noktadır. Daha sonra bu ışınları iç mercek karşılar ve bu notada korneadan sonra ışınlar ikinci kez kırılır. İşte bu kırılmalar bizim net görmemizi sağlayan ana görevi üstlenmektedir. Çünkü kırılmalar tek bir noktada toplanmalıdır. Eğer kırılmalar doğru bir işlev görmezse odaklanma iki farklı noktada olur. Bu iki farklı odaklanma astigmatizmin oluşumunu içermektedir. Bu rahatsızlıkta görüntü yamulur ve bulanıklaşır. Günümüzde astigmatizm lazer ameliyatlarıyla kısa sürede tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Miyop ve hipermetrop daha kolay tedavi edilirken özellikle astigmatizm hastalarında korneanın kalınlığı ve eğimi ameliyata engel olabilecek bir durum teşkil edebilir. Bu sebepten dolayı doktoru iyi seçmek önemlidir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.