Özgür Bilgi Kanalı

Özellikle havale gibi ateşe bağlı gelişen bir hastalığın önüne geçilebilmesi için, ateşi çıkan 0-6 yaş grubu çocuklara dikkat edilmesi gerekmekte.

Yüksek ateş, havaleye karşı en birincil sebebi teşkil etmekte. Ateş ölçümünü ise en doğru olarak, koltuk ile dil altından yapmalısınız. Bebeklerde, kulaktan yada popodan ölçülen ateşin, 38 üzeri olması durumunda, koltuk altından ölçülen ateşin ise, 37.5ların üzerine çıkması durumunda çocuklarda ateş var diyebiliriz. Çocuklarda ateş varlığını tespit için, yukarıda verdiğimiz noktalardan birini ölçmeniz yeterli olacaktır. Çocuklarınızda ateş ölçmede elle yapılan ölçümlerde kesinlikle doğru sonuca varamazsınız.

Yukarıda 0-6 yaş arasındaki çocuklarda ateşe dikkat etmeniz gerektiğini vurgulasak da, havale riski 7 yaşına kadar çocuklarda devam eder. Hatta, genetik faktörlere bağlı olarak bu risk birkaç yıl daha uzayabilir. Havale sadece ateşe bağlı gelişen bir rahatsızlık değildir, ender olarak da menenjit, gibi hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Özellikle çocuklarda, 38 derecenin üzerine çıkan ateşlerde düşürülmeye çalışılmalıdır. Eğer, herhangibir sağlık kliniğine yakın değilseniz, ilk etapda çocuğunuza ateş düşürücü şurup verebilirsiniz. Ateşi olan çocuklarda direkt soğuk ugulama yapılması tavsiye edilmez. Eğer, ateş 38 derece üzerinde ise, çocuğunuzun üzerin, incelttikten sonra hafifçe soğuk uygulama deneyebilirsiniz. Soğuk uygulamanın temel yapımı ise, suyla bezleri ıslatıp, bu ıslak bezleri çocuğunuzun koltuk altı, kasık, alın gibi bölgelerine koymanızı kapsar. Eğer, yarım saat içerisinde çocuğunuzun ateşi bu yöntemlerde düşerse endişe edilecek bir durum yoktur. Çocuğunuzun ateşi, tüm bu uygulamalar ile düşmüyorsa, çocuğunuza ateş düşürücü ilaç verip, en yakın sağlık kuruluşuna götürmeniz önemlidir.

Çocuklu ailelerin, havale riskine karşı mutlaka evlerinde bir adet ateş ölçer ve ateş düşürücü ilaçlar bulunmalıdır. Bu tedbir, tüm çocuklu aileler için, kanun niteliğindedir.

Muhakkak ve muhakkak evde ilk önlemlerinizi aldıktan sonra doktora gitmeniz gerekir.

diğer benzer yazımızÇocuklarımızı Kış Hastalıklarından Korumalıyızokuyabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.