Özgür Bilgi Kanalı

Avakadonun Faydaları

Fazla kalori içeren avokado yüksek miktarda yağ ve protein değerine sahiptir. Besin değerleri açısından zengin olan avokado A vitamini E vitamini B grubu vitaminleri açısından çok zengindir. Yüksek antioksidan içeriğinden dolayı bağışıklığı güçlendirir, serbest radikallerle savaşarak vücudun dolayısıyla cildin gençleşmesini sağlıyor. Yüksek antioksidan içeren diğer besinler gibi avokado da kansere karşı koruyucu özelliğinin olmasıyla da bilinir.

Kalp-damar hastalıklarında etkili olduğu da gözlemlenmiştir. Kabızlık durumlarında sindirim sistemini rahatlattığı aynı zamanda kötü kolesterolü düşürdüğü görülmüştür.

Yüksek miktarda mineral ve vitamin içermesinden dolayı hamile bayanlara günlük beslenmede avokadoya yer vermesi önerilmektedir.

Avakadonun Faydaları Nelerdir?

 • A, C ve E vitamleri açısında zengin bir besindir.
 • Lutein ve Glutathion adlanan antioksidanlar içerir. Bu da yaşlanmayı geciktirir.
 • Kötü kolesterolü düşürücü özelliği vardır.
 • Zararlı toksinlerin vücuttan dışarı atılmasını sağlıyor.
 • Diğer meyvelerle karşılaştırıldığında daha fazla protein içeriyor.
 • Kalp ve damar sağlığına iyi gelir.
 • Asparagin, aspartik asit, glutamin ve glutamik asit gibi serbest aminoasitlere diğer meyvelerden daha fazla oranda sahiptir.
 • Cilt sorunları olan egzama ve sedef hastalıklarının iyileşmesinde faydalıdır.
 • Yüksek demir içerdiğinden kansızlığa iyi gelir.
 • İçerdiği 14 mineral ile hücre yenilenmesini sağlıyor.
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir özellikle ülsere.
 • Avakado A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller içeriyor.

Avokado nasıl yenir ? Mutlaka taze şekilde yenilmeli. Ama olgunlaşmış avokado tercih edilmeli. Salata ve yemeklerde de kullanıla bilir. Kabuğu tamamen buruşmuş ve siyahlaşmış olanları değil kabuğu koyulaşmaya başlamış, yumuşak olanları tercih edin. Eğer daha sonra tüketilecekse sert olanlar alınabilir.

Avokadonun diğer faydaları:

Avakado yaprağı:

Avokado yaprağı böbrek taşını düşürmekte etkilidir. Böbrek sancısı çeken kişiler 1 yemek kaşığı kurutulmuş avokado yaprağını, kaynamakta olan 1 bardak suyun içine atın ve 8 dakika kaynatın. 15 gün boyunca bu kürü uygulayın.

Avokado maskesi
Avokado maskeleri cildi güzelleştirir, canlılık verir ve kuru ciltler için nemlendirir. Avokado yağı kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır. Güzellik kremleri, güneş koruyucu kremler, şampuan yapımında avokado yağından yararlanılmaktadır.

Avakado yağı
Avokado yağı dışardan cilde masaj yapmak için kullanılır. Avokado çekirdeklerinin sıvı distilasyon metodu kullanılarak ekstrakte edilmesiyle üretilen avokado yağı daha hızlı bir şekilde cilde nüfuz eder. Soğuk presleme metoduyla elde edilen ve de yapay koku ve renklendirici içermeyen avokado yağı tercih edilmelidir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.