Ayak Kokusu Neden Olur?


Ayak Kokusu Neden Olur?
Ayak kokusu çoğu herkesin sıklıkla yaşadığı ve insanları birbirinden uzaklaştıran önemli bir problemdir. Yabancı insanların ya da arkadaşlarımızın evine girdiğimiz zaman ayağımız kokuyorsa hem kendimizi hem de etrafımızdakileri rahatsız etmiş oluruz. Önlemlerimizi aldığımız sürece bu sorunun üstesinden gelebiliriz.
İnsanların ayaklarında 260 bin kadar ter bezi bulunmaktadır. Bu yüzden insanların vücudunda terleme oranının en fazla olduğu bölüm ayaklardır. Ter ayak üzerinde bakterilerin oluşmasını sağlar. Bireysel olarak herkes ayaklarının neden sürekli terlediği bilir. Ayaklarınızın terlemesini ne kadar önlersek bakteri oluşumlarını da o kadar yok etmiş oluruz.
Bakteriler
Bakterilerin yaşamayı en çok sevdiği yer karanlık ve nemli bölgelerdir. Ayak üzerinde bulunan yağlar ve ölü hücreler bakterileri uzun süre beslerler. Bakteriler beslendiği zaman kokuya neden olan organik asitleri üretirler. Bazı ayaklarda ise bakterilerin sebep olduğu sülfür bileşenleri vardır. Kokuyu daha fazla azdıran bu bileşenler ayaklarınızın bir kat daha fazla kokmasına sebep olur. Ayakları kıllı olan insanlar daha fazla bakteri taşıyor demektir. Kıllı ayaklar bakteriler için beslenme alanıdır.
Ayakkabılar
Ayak kokusunu önlemenin en iyi yollarından biri doğru ayakkabı tercihidir. İyi ayakkabılar ayaklarınızın nefes almasına olanak sağlar. Bu ayakkabı türlerinden biri de deri ayakkabılardır. Ucuz ayakkabılar ayakların sürekli olarak terlemesine neden olurlar ve bakterileri daha fazla beslerler. Bunları engellemenin yolu ise sürekli ayakkabı değiştirmek ve elinizdeki ayakkabıları yıkamaktır. Piyasa üzerinde ayakların kokmasını önleyen antibakteriyel spreyler bulunmaktadır. Bu spreyleri kullanmaktır. Bu spreyler ayak kokusunu az da olsa dindirecektir. Bu ürüne tüm marketlerde rastlayabilirsiniz.
Çoraplar
Giydiğimiz bazı çoraplar ayak üzerinde oluşan teri kendine çeker. Bu durum ayaklarınızın kokmaması için en önemli tedbirlerdendir. Pamuktan ve yünden üretilen çoraplar ince çoraplara göre teri daha fazla hapsetmektedir. Ayakkabı ve çorap satın alırken sentetik malzemelerin kullanıldığı ürünlerden vazgeçmeniz gerekir. Eğer alışveriş yapmaktan anlamıyorsanız tanınmış markalardan alışveriş yaparak kaliteli ürünler kullanabilirsiniz. Özellikle spor yaparken çorap giyen insanların giydiklerine dikkat ederseniz fikir edinmiş olursunuz.
Mantar \Atlet Ayağı
Mantarlar diğer bakteriler gibi ayak üzerinde beslenerek çoğalırlar. Ayak kokusunun birebir dostu olan mantarların tedavi süreci oldukça uzundur ve eğer doğru tedavi yöntemleri kullanılmazsa ayak tırnaklarına kadar sıçrayabilmektedir. Ayaklarınız kokarken parmaklarınızın kızardığı, çatlamaların meydana geldiğini ve derinizin soyulduğunu görüyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. Mantarın sebep olduğu ayak kokuları diğerlerine göre daha ağır kokulardır. Ayaklarınızın bakımını zamanında ve doğru bir şekilde gerçekleştirmezseniz daha büyük problemler yaşamanız olasıdır. Mantar merhemlerinin bu durumlarda kullanmanız gerekir.
Hormonal Değişimler
İnsan vücudunda bazı dönemlerde hormonal değişimler yaşanmaktadır. Özellikle ergenlik dönemindeki kız ve erkek çocuklarında, hamilelik sürecini yaşayan bayanlarda vücuttaki hormonlar biranda ters düz olabilmektedir. Ayak kokularının başlıca nedenleri arasına hormonal değişimler gelmektedir. Eğer ayak kokunuz hormonal değişimlerden dolayı oluyorsa devamlı çoraplarınızı ve ayakkabılarınızı değiştirmeniz ve ayaklarınızı serin tutmanız gerekecektir.
Aşırı Terleme ( Hiperhidrozis)
Hiperhidrozis ayakların üzerindeki bakterilerin çoğalması buna bağlı olarak da terlemenin olmasıyla birlikte ayakların kokmasına tıp dilinde verilen isimdir. Terleme sorunu sadece ayaklarda değil ellerde de görülebilmektedir. Hormonal değişimlerinde sebep olduğu Hiperhidrozis ayak kokusunu ergenlik dönemlerinde arttırır. Hiperhidrozis problemini doğduğu zamandan itibaren yaşayan insanlar olabileceği gibi bu durumu aşırı alkol kullanımı, kadınların menopoz dönemi, stres gibi nedenlere bağlı olarak yaşayan insanlar da vardır. Ayak kokusunu bu rahatsızlıktan dolayı yaşıyorsanız doktora başvurmalı ve belli tedavi yöntemlerini kullanmalısınız.
Stres \ Kaygı
İnsanlar heyecan ve stres yaşadıkları zaman vücutlarından ter boşandığını hissederler. Bu gibi durumlar da ter bezleri daha fazla çalışmakta ve kokuya sebep olmaktadır. Stresin ve kaygının sebep olduğu problemlerden dolayı terleme sorununu yaşayan pek çok insan vardır. Sinirlerinizi kontrol altına alabilirseniz bu durumun yaşanmasını en aza indirebilirsiniz.
Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?
Ayaklarınızı ayakkabıdan çıkardığınız zamanlarda parmaklarınızı iyice temizlemelisiniz. Mantarı ve bakteriyi engelleyen sabunlar ile temizleyerek iyice kurutmalısınız.
Tırnaklarınızın uzamasına fırsat vermeden kesmeniz gerekir.
Çoraplarınızı sürekli değiştirmelisiniz. Naylon çoraplar yerine pamuklu çoraplar giyebilirsiniz.
Her gün aynı ayakkabıları giymemelisiniz. En az iki günde bir ayakkabılarınızı değiştirmelisiniz. Ayakkabılarını değiştiremiyorsanız sürekli yıkamalısınız.
Ayakkabılarınız hava alıyorsa bakteri oluşumunu engeller. Sentetik malzemelerin kullanıldığı  ayakkabılardan uzak durmanızda yarar olacaktır.
Yaz mevsimlerinde terleme durumları fazla olacağından ayaklarınızın hava alabileceği açık sandaletler giyebilirsiniz.
Ayak sağlığınız için doktorların size söylediği mantar kremlerini, pudraları ve antibakteriyel spreyleri kullanabilirsiniz.
Ayaklarınızda mantar olduğunu gördüğünüz an doktora başvurmalı ve tedavi olmalısınız.