Özgür Bilgi Kanalı

Ayak mantarı daha çok erkeklerde görülmekle birlikte hemen hemen her insanın karşılaştığı bir sorundur. Neredeyse bütün insanların hayatları boyunca en az 1 kere karşılaşabileceği bu sorunun, kişiye fiziksel etkisinin yanı sıra psikolojik etkisi de dokunmaktadır. Peki ayak mantarı nedir, nasıl oluşur ve nasıl tedavi edilir?

Ayak Mantarı Nedir?

Özellikle sporla uğraşan kişiler veya sporcular da görüldüğü için atlet ayağı da denir. Tıp dilin de adı Tinea Pedis’dir. Ayak tabanın da, tırnaklar da veya ayak parmaklarında görülen bir mantar enfeksiyonudur. Bulaşıcıdır. Genellikle nemli ortamlarda ve karanlık ortamlar da çoğalır. Çoğunlukla erkekler de ve ergenlikten sonra görülür. Özellikle ortak kullanım alanların da bulaşır. Mantarı olan kişilerin terlik, ayakkabı veya ayak havlularını kullanmamanızı öneririz. Mantar geçici bir rahatsızlık olmakla birlikte, bir kere geçmesine rağmen tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır. Ayak mantarı her zaman kaşıntıya sebep olmaz. Zaman zaman bazı kişiler de kaşıntıya sebep olabilir. Tırnak mantarı tırnakta kalınlaşma, ufalanma, renk değişikliği ve hatta tırnak kaybı ile sonuçlanabilir. Mantarların üremek için sıcağa ve neme gereksinimi vardır ve sıcak iklimler onlar için mükemmeldir. Kaşınma ve yanma gibi belirtileri vardır. Soyulmalar devamın da gelir. Kaşındıkça yayılabilir. Yaralar kabuklaşıp dökülebilir. Ayak mantarı zor iyileşen bir enfeksiyondur.

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarının tedavisi zor bir rahatsızlık olduğunu söylemiştik. Yayılmalara ve tırnaklar da daha kötü sonuçlara yol açmaması için (tırnak kaybı gibi) erken teşhis ve tedavisi gerekmektedir. Öncelikle ayağı sıkan ayakkabılardan ve ayağı nemli kalacak şekilde ki durumlardan uzak tutmak gerekmektedir. Bunun dışında hafta da 3 gün yarım saat boyunca ayağı karbonatlı suda bekletebilirsiniz. Eczaneden temin edeceğiniz laminis once kremini kullanabilirsiniz. Elbette öncesin de bi doktora başvurmanızı tavsiye ederiz..


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.