Özgür Bilgi Kanalı

Ayak Tabanı Ağrısı Neden Olur ve Tedavisi

Ayak tabanında şiddetli veya sızlanma şeklinde meydana gelen ağrılar çoğu zaman insanları rahatsız eder. Bu ağrılar ayağın hassas dengesinin bozulmasından kaynaklanmasıdır. Kişiler ayakta durdukları zaman vücut ağırlıkları eşit olarak dağıtılır. İlk olarak vücudun yükü ayak topuk kemiğine ve ayaktaki birinci tarak kemiğinin başına gelir. İkinci olarak beşinci tarak kemiğinin başına gelir. Üçüncü olarak da 2,3 ve 4’ncü tarak kemiklerinin başına gelir. Ayak tabanında üç nokta vardır. Bu noktalar zeminle teması sağlar. Vücudun dengede durması bu üç nokta sayesinde kolaylaşır. Ayağın temas ettiği yeri itebilmek için birinci parmaktaki iki kalın kemik kullanılır. Beşinci parmakta bulunan kemiklerin kısalığı metatarsal kemiklerden kaynaklanmaktadır. Vücudu ileriye itmek için bu yapı şarttır. Diğer temas noktası da topuk kemiğidir. Topuk kemiği çok hassas bir dengeye sahiptir. Ayaklar yere tam olarak bastığı zaman topuk kemiği vücut ağırlığının üç katı bir ağırlığı kaldırabilecek güce erişir. Ayak tabanında meydana gelen ağrılar sağlık ihmal edildiğinde ve bazı hastalıklar sonucu oluşur.

Sebepleri

Ayak tabanında ağrıya neden olan en yaygın hastalıkların başında morton nöroması gelmektedir. Ağrı devamlı olarak ayak tabanında tarak kısmında hissedilir. Bu sinirin iyi huylu tümörüdür. Gerçek bir tümör ile ilgisi yoktur. Ayak parmaklarına kadar uzana dijital sinirin çevresinde bulunan dokuda kalınlaşma oluşur. Nöroma, sinir ayak parmağına bağlanabilmek için ligamentin altından geçerken oluşur. Çoğunluk olarak morton nöroması üçüncü ve dördünce ayak parmaklarının arasında ve darbeye veya basınçtan dolayı oluşan tahrişe verilen bir cevaptır. Bu durumun oluşması kadınlarda erkeklerden 10 kat daha fazladır. Diğer bir neden ise ayakta deformite olmasıdır. Bu durum günümüzde oldukça yaygındır ve çekiç parmak olarak bilinir. Ayağın bu kısmında yürürken veya koşarken yapılan basınç ayak tabanında ağrı olarak hissedilir. Gut, osteoartrit ve romatoid artrit gibi romatizma hastalıkları ayak parmakları ve ayağın ön kısmında bulunan eklemlerde bozulmalara neden olduklarından ağrıya neden olabilmektedir.

Tedavisi

Doktor fiziksel muayene yaparken kemiklerin arasında elle hissedilebilen kitle veya tıkırtı sesi duyabilir. Kemiklere uygulanacak bir basınç ile ağrıya neden olan baskı noktaları ortaya çıkartılabilir. Çektirilecek olan röntgen filmleri sayesinde ayak kemiklerinde oluşmuş olan gerilim kırıkları görülebilir. Rahatsızlık tam olarak belirlendikten sonra bazı tedaviler uygulanır. Bu tedaviler hakkında şöyle bilgiler verebiliriz. Ayağa giyilen ayakkabı çeşidini değiştirin. Özellikle yüksek topuklu ve dar ayakkabılar giymekten şiddetle kaçınınız. Alçak topuklu ve yumuşak olan ayakkabılar tercih edilmelidir. Alacağınız bu tedbir sayesinde basınç azalacak ve sinirler rahatlayacaktır. Ayakkabıların içine destekleyici koyunuz. Bu destekleyiciler kemikleri kaldırıp tahrişi azaltacaktır. Böylelikle sinir üzerinde basınç azalacaktır. Ayaklara yapılacak olan bir kortikosteroid ayakları rahatlatıp, sinirde oluşmuş olan şişmeyi azaltacaktır. Fazla kilolu iseniz normal kilonuza kadar zayıflayın. Sert zeminlerde koşmayın. Yumuşak zeminleri tercih ediniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.