Özgür Bilgi Kanalı

Ayaklarımız Neden Üşür ve Tedavisi
Kişide ayak üşümesi çok sık görülen bir durumdur. Kaygı bozukluğu veya soğuk havadan dolayı olabilir. Fizyolojik olarak açıklamak gerekirse; ayak üşümesi, kan dolaşımının zayıf olmasından dolayı vücudun bazı hücrelerine yeterli miktarda kan ve oksijen gönderilememesi olayıdır. Damar tıkanıklığı olan kişiler zayıf bir kan akışı olduğundan vücudun bazı bölgelerine yeterli kan ve oksijen gitmemesinden dolayı ayak üşümesi yaşabilmektedirler.
Sebepleri
Ayak üşümesinin en yaygın sebeplerinden bir tanesi de ayakları sıcak tutmaya yetecek yeterli kan miktarının gitmemesidir. Yani zayıf bir kan dolaşımının olmasıdır. Böyle bir durum kişinin hareketsiz bir yaşam tarzından kaynaklanmaktadır. Bunun yanında zayıf bir kan dolaşımı kan pıhtılaşmasında da kaynaklanıyor olabilir. Tiroit hormonu yetmezliği ayak üşümesinde karşılan en yaygın diğer bir sebeptir. Tiroit bezi yetmezliğinin en yaygın sebebi ise tiroit bezinin iltihaplanarak hücrelerinin zarara uğramasıdır. Bazı kadınlar hamilelik sonrasında bu problemle karşılaşabilirler. Tiroit bezinin yetmezliğinin diğer sebepleri arasında ise; doğuştan gelen bazı bozukluklar, kanser hastalığından dolayı boyun bölgesine yapılan tedavinin tiroit bezine zarar vermesi, hipertiroidi tedavisinde uygulanan radyoaktif tedavisi, başka tiroit sorunlarını tedavi etmek için tiroit bezinin bir kısmının veya tamamının cerrahi yöntem ile alınması ve tiroit bezinin virüs ile enfekte olmasını sayabiliriz. Kişide kaygı bozukluğunun olması ayak üşümesine, sık bir şekilde tuvalete gidilmesine ve göğüs ağrısına neden olmaktadır. Tedavide antidepresan ilaçlar ile psikoterapi yöntemi kullanılmaktadır.
Dokunun donması durumunda soğuk ısırması meydana gelir. Bu durumun ortaya çıkması derinin donma seviyesinin altında kalan bir sıcaklığa maruz kalmasından kaynaklanır. Periferal nöropati hastalığının varlığı da ayakların üşümesinde etkili olabilmektedir. Periferik damar hastalığı sırasında kan, damar tıkanıklığından dolayı atardamardan iç organlara, kollara ve bacaklara gidememektedir. Raynaud fenomeni de ayak üşümesinde bir başka sebeptir. Bu durum sıcak değişiminden dolayı parmaklarda veya tırnaklarda renk değişiminin görülmesidir. Renk değişiminin olmasının neden ise kan damarlarının büzüşerek dokulara yeterli kan akışının olmamasıdır. İlk olarak parmaklar etkilenir ve yeterli bir kan akışı olmadığından beyaz rengini alırlar. Bunun arkasından uzun bir süre oksijen yetersizliği yaşanmasından dolayı parmakların rengi maviye döner. En son olarak kan damarları yeniden açılır ve parmakların rengi kırmızıya döner. Bu nedenlerin dışında; kronik bitkinlik sendromunu, huzursuz bacak sendromu yeterli vitamin alınmaması ve devamlı olarak alkol kullanımı ayak üşümesinin nedenleri arasında sayılabilir.
Tedavisi
Ayak üşümesinin sebepleri kişiden kişiye farklılıklar gösterdiğinden tedaviye geçilmeden önce bir doktora başvurulmalıdır. Nedene bağlı olarak doktor bir tedavi uygulayacaktır. Ayak üşümesi kaygı bozukluğundan kaynaklanıyorsa antidepresan ilaçların kullanımı söz konusu olacaktır. Raynaud gibi bir hastalık sonucu ayak üşümesi meydana geliyorsa o zaman doktor ona göre bir tedavi uygulayacaktır. Bunun dışındaki diğer tedavi yöntemleri arasında ise; düzenli olarak egzersiz yapılması, aktif bir durumda olma, kolesterol seviyesini dengede tutmak, tansiyonu kontrol altında tutmak, ayakları her zaman sıcak tutmak ve sigara ile alkolü bırakmak gelmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.