Özgür Bilgi Kanalı

Ayakta Su Toplamasının Nedenleri ve Tedavisi
Ayakta oluşan su toplaması kişiye acı ve ağrı verir. Su toplaması sıcaktan ve nemden dolayı meydana gelir. Kişinin uzun bir zaman ayakta durması, ayağına uygun olmayan ayakkabılar giymesi ve ayakkabıların ayağa çorapsız bir şekilde giyilmesi sonucu ayakta terleme meydana gelir. Terlemeden dolayı da ayakta tahriş oluşur. Ayağın terlemesine sıcak hava ve ayağın yeteri derecede hava almaması neden olur. Ayak, hava almadığı zaman basıya maruz kalır ve böyle bir olayın sonucunda ayak derisi yumuşayarak hassas duruma gelir. Sonuç olarak ayakta içi su toplamış kabarcıklar meydana gelir. Yukarıda saydıklarımıza bir de ayağın bastığı zeminin uygun ve düzgün olmamasını da eklersek ayakta su toplama süreci hızlanmaktadır.
İçi su dolu kabarcıklar genellikler ayakkabı ile doğrudan temas eden parmak altları, topuk ve ayak tabanlarında oluşur. İlk zamanlar bu kabacıkların şekli küçüktür ama zamanla ayaktaki sürtünme ve terlemenin devam etmesinden dolayı hızlı bir şekilde ilerler. Su kabarcıklarının sivri bir alet ile patlatılması doğru değildir. Su kabarcıkları 5 – 7 gün içinde kendiliğinden kaybolacaktır. Kabarcıklar büyüdüğü zaman oluşan ağrıya engel olmak için temiz bir şekilde içindeki su akıtılır ve ayaklara nemlendirici bir krem ile bakım yapılır. Bu kabarcıkların oluşma sebepleri mantar enfeksiyonu da olabilir. Böyle bir durum söz konusu ise kabarcıkların tedavisi daha uzun bir süre sürmektedir. Mantar ve su kabarcıklarını tedavi ederken ilaçlar eklenecektir. Kabarcıkların uzun bir süre geçmeden ayakta kalması bakteriyel bir duruma yol açabilir. Böyle bir durumda da tedavide antibiyotik kullanılır. Bunu kullanmak için de doktorunuza müracaat etmeniz gerekecektir.
Ayakta Su Toplamasını Nasıl Önleriz?
Ayakkabı seçerken yüksek topuklu, dar ve sıkı ayakkabılar giyilmemelidir. Ayakkabılar suni deriden olmamalıdır. Çünkü ayakkabılar hava alırsa ayaklarda hava alacaktır. Çorap seçerken teri emecek şekilde seçilmelidir. Ayakları çok terleyen kişiler özel yapılmış çorapları tercih etmelidir. Ayakkabılar giyilirken mutlaka çorap ile giyilmelidir. Ayaklara uzun süre rahatsızlık veren ayakkabılar ile ayakta kalınmamalıdır. Sıcak havalarda ayaklar belli aralıklar ile yıkanmalı ve çoraplar değiştirilmelidir. Ayağa rahatsızlık veren ayakkabılar ile uygun olmayan zeminlerde yürüme yapmamalı. Ayaklar fazla terliyorsa o zaman ayaklara terlemeyi önleyici ürünler ile bakım yapılmalıdır.
Ayakta Su Toplandığında Ne Yapmalı?
Ayakta su toplandığını gördüğünüz zaman bir süre uzun yürüyüşlere ara vermelidir. Çabuk geçmesi için oldukça fazla dinlenmelidir. Ayağınızda su kabarcığı oluşmasına neden olan ayakkabıları uzun süre üst üste giymeyiniz. Banyodan sonra ayaklarınıza nemlendirici kremler sürünüz. Ayakların günlük olarak temizliklerine dikkat edilmelidir. Her gün düzenli olarak ılık ve sabunlu su ile ayaklar yıkanmalıdır. Kabarcıklardan dolayı kaşınan yeri serin tutun. Oraya buz torbası veya buzlu suyla ıslatılmış bir bez koyun. Hassas olan bölgeyi yıkayabilirsiniz ama bu işlemi devamlı yapmanız cildinizin kurumasına neden olacaktır. Kabarcıklı bölgeye karbonatlı su uygulayabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.