Özgür Bilgi Kanalı

Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
Boğazımızın her iki tarafında da bulunan bademcikler bağışıklık sistemi organlarımızdır. Herkes de iki tane bulunmaktadır. Bu organlar vücudun savunma sisteminin birer parçasıdırlar. Bu organlar vücuda giren mikroplar ile savaşmak için lenfosit adı verilen hücrelerin yapımında önemli bir rol oynarlar. Lenfositler ya doğrudan mikropları kendileri öldürürler veya mikropları öldürmeleri için antikor ve diğer maddeleri üretirler. Bademciklerin etkisine rağmen vücuda giren bazı bakteri ve virüs çeşitleri ortadan kaldırılamaz ve bunlar zamanla bademciklerde çoğalarak bademciğin iltihaplanmasına neden olurlar. Bademcikler iltihap yapınca bademcikler büyümeye, kızarmaya ve üzerinde beyaz sarı iltihabi noktalar meydana gelmeye başlar. İşte bu duruma bademcik iltihabı yani diğer bir ismi ile ( tonsillit ) adı verilir. Bu durum çocuklarda en çok görülen enfeksiyonların başında gelmektedir. En çok 5 – 15 yaş aralığında kendini gösterir.
Bademcik İltihabı Belirtileri
Bademcik iltihabı derecesine bağlı olarak çeşitli belirtiler ile kendini gösterir. En yaygın belirtiler arasında; boğazda ağrı, yutkunurken zorlanma, yutkunma sırasında boğaza herhangi bir cismin takılıyormuş gibi hissedilmesi, halsizlik ve ateş, ağızda koku, boğazda ve boyun bölgesinde şişme ve ses değişmelerini sayabiliriz. Bu belirtilerin yanında mide bulantısı ve kusmada görülebilir.
Bademcik İltihabı Teşhisi ve Tedavisi
Bademcikte oluşan bir iltihap doktorun basit bir fiziki tedavisi ile hemen teşhis edilebilir. Teşhisten sonra en yaygın olarak kullanılan tedavi şekli ilaç tedavisidir. Hasta kişiye mikropları kırmak için antibiyotik verilir. Bademcik iltihabının tıbbi tedavisinin yanında kişinin de evde yapması gereken bazı noktalar vardır. Bunlar arasında; dinlenmeye fazla zaman ayırmak, fazla yorulmamak, bol miktarda su içmek, aşırı soğuk ve sıcak içecek ve yiyecekler tüketmemek, tuzlu ve ılık bir su ile gargara yapmak, bol miktarda meyve tüketmek ve vitamin takviyesi almak, boğazın rahatlaması için boğaz pastilleri almak, yaşanılan ortamın nemli olmasına dikkat etmek, sigara dumanından ve sigara içilen ortamlardan uzak durmak ve bulunulan ortamı sık bir şekilde havalandırmaktır.
Bademcik İltihabı ve Komplikasyonlar
Bademcik iltihabı tedavi edilmediği zaman veya tedaviyi yarıda bırakmak iltihabın bazen çevre dokulara ve kana yayılarak çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Bu hastalıklar arasında romatizmalı kalp iltihabı, böbrekte iltihap, derin boyun enfeksiyonun oluşması, bademcik çevresinde apse, kana mikrop karışması, orta kulak ve kulak arkası kemiğinin iltihaplanması, akciğer enfeksiyonu, beyin zarında enfeksiyon oluşması, kemik ve kemik iliği enfeksiyonun oluşması ve eklemde enfeksiyon hastalığının oluşmasını sayabiliriz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.