Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı


Bademcik ve geniz eti yüzünden dünyada pek çok insan sıkıntı çekmektedir.

Fakat gelişen tıp teknolojisinin de yardımı ile tedavi süreci biraz daha azalmış ve daha rahat ilerlemektedir. Bu iki ameliyat birbirine bağlıdır fakat en çok sıkıntı çekilen ameliyatlardan birisi bademcik ameliyatıdır. Bademcik ameliyatları genel olarak anestezi altında gerçekleşmektedir. Eskilerde lokal anestezi yardımıyla yapılan ameliyat günümüzdeki teknolojinin ilerlemesi ile beraber normal olarak yapılabilmektedir. Bu ameliyatların çoğu teknolojik bir yöntem olan termal welding yani lazer sistemi ile tedavi altına alınmaktadır. Yani hastaya pek fazla acı hissettirmeden ve risk altına sokmadan lazer yöntemi sayesinde hastalıklı bademcik dokusunu çıkarmak ve kontrol altına almak mümkündür. Bu yöntemde kanama olmamasının ameliyata etkisi çok fazladır ve bademciğin sadece hasar gören kısmı tedavi altına alınmaktadır.

Geniz eti ameliyatlarında ise;

daha farklı teknolojik ameliyat sistemi kullanılmaktadır. Bunlardan en çok bilinen iki yöntem ise radyo frekansı ve kobulasyondur. Tabi bu yöntemleri kullanmak aslında çok da gerekmemektedir. Çünkü geniz etlerinde ki problemler bademciklerde ki problemler kadar ağır ve riskli olmamaktadır. Bu yüzden klasik yöntemler ile de geniz eti rahatlıkla alınabilmektedir. Fakat geniz etlerinin önemini kesinlikle unutmamak gerekmektedir. Eğer geniz etleri ameliyat ile alınmaz ise işitme ve nefes alma problemlerine sebebiyet verecektir. Buda özellikle çocukluk yaşında olanlar için çok önemlidir.

Bademcik genel olarak sık sık iltihaplanabilmektedir. Bazı bünyelerde ise bademcik çok daha fazla hassastır. Bu iltihaplarda pek çok farklı hastalığa sebebiyet verebilmektedir. Romatizmal hastalıklar, böbrek sorunları, nefes alma problemleri gibi ciddi kronik hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Ne kadar fazla ilaç tedavisi uygulanırsa uygulansın bazen bu bir çözüm getirmeyecektir. Bu gibi durumlarda ise bademciğin alınması en iyi çözüm olacaktır. Çünkü hâlihazırda zaten bademcik yapması gereken görevleri yapamayarak işlevini yerine getiremiyordur. Bu gibi durumlarda iltihaplanmasını engelleyerek en azından vücudun diğer bölgelerini kurtarmak en iyi çözüm olacaktır.  Günümüzdeki teknoloji sayesinde üç yaşından itibaren çocuklar üzerinde bademcik ve geniz eti ameliyatı yapmak mümkündür. Bu soruna önceden tedbir almak en iyi çözüm olacaktır.