Bağırsak Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi


Bağırsak Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak fıtığı diğer bir adıyla rektosel, bağırsağın son bölümüyle ön tarafında bulunan organlar arasındaki tabakanın yırtılması ya da gevşemesi yüzünden bağırsağın ıkınmadan dolayı bu organlara doğru fıtıklaşması ile oluşmaktadır. Kadınların tek ya da çok doğum yapması ama bu doğumun zor olması dahi bu fıtıklaşma olayını başlatabilmektedir. Erkeklerde ise bu duruma uzun bir süre kabızlık çekmek neden olabilmektedir. Menopoz döneminde özellikle kadınlarda hassaslaşan tabakaya zaman içinde hemoroit ve çatlaklar ekleniyor. Bunun sonucu olarak kanama ve ağrı meydana geliyor. Ayrıca kadınlarda sık bir şekilde görülen mesane sarkması ve diğer organlarda sarkmalarda görülebilmektedir. Bağırsak fıtığı büyümeğe meyilli bir hastalık olduğundan bağırsak kesesinin baskı uyguladığı durumlarda basınçtan dolayı pelvik ve kronik bel ağrısı ortaya çıkar.
Bağırsak fıtığı sırasında bağırsak, karın duvarından dışarıya doğru bir şişkinlik yapar. Karın bölgemizdeki kaslar oldukça güçlü olduğundan bu güçlü kaslar sayesinde bağırsaklar onlarca basınca karşı koyabilmektedir. Yalnız bu kaslarda zaman içinde meydana gelen hassasiyetten dolayı bağırsaklarında korunması tehlikeye düşer ve zayıflayan bölgedeki şişlikten bağırsak vajinadan dışarıya doğru çıkar. Deri altından makat arasından dışarı çıkan bu şişkinlik bazen bir öksürme bazen de zorlanma sonucu oluşmaktadır. Bu durum, kişi sırt üstü yattığı zaman ortadan kaybolur. Hastalık kişilerin yaşam kalitesini ciddi olarak düşürür. Bağırsak fıtığı kadın ve erkeklerin korkulu rüyası duruma gelmiştir. Bundan dolayı eğer tedavi edilmez ise daha ciddi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Bağırsak Fıtığı Teşhisi

Bu hastalığın tanısı rektoskopi ya da kolonoskopi ile konulmaz. Bu tanı ancak doktorun doğru testler ve tahliller vermesi sonucu tespit edilebilir. pelvik tabanında uzman olan bir doktor jinekolog ve anorektal muayeneyi tam yaparsa doğru bir tanıya ulaşabilir. Dışkılamanın tüm aşamaları MR ile de görüntülenebilir. Hastanın şikâyetleri çok fazla olursa uzman bir doktor ile kadın doğum uzmanı beraber ameliyat edebilir. Ameliyat makattan ya da vajinadan uygulanabildiği gibi bu iki bölgesinin arasından da yapılabilir. Ayrıca kapalı karında da cerrahi uygulama yapılabilir.

Bağırsak Fıtığı Belirtileri Tedavisi

Bağırsak fıtığından korunmak için bazı önlemler alabilirsiniz. Düzenli beslenmeye dikkat ediniz. Özellikle sabahları yapılan kahvaltı oldukça büyük önem taşır. Öğlen ve akşam öğünlerinde kesinlikle meyve ve sebze tüketiniz. Sebzelerin bol posalı olmasına dikkat ediniz. Kabaktan yapılan yemekler hem hafiftir hem de bağırsaklar için oldukça önemli bir sebzedir. Lahana ve kereviz yemekleri de oldukça iyidir ve bu yemeklerin yanında yoğurt tüketmeyi sakın unutmayın. Salata olarak marul salatasını tercih etmeniz tavsiye edilir. Haftada 1 veya 2 defa fırında veya ızgara balık tüketin. Bu hastalıkta tuvalet alışkanlığı oldukça büyük önem taşır. Günde bir defa sabah kahvaltısından sonra yarım saat tuvalete gidin ama 5 dakikadan fazla kalmayın. Dışkılama bittikten sonra eğer mümkünse makat bölgesi ve belden aşağısını sıcak su ile yıkayınız. Pelvik tabanına yönelik bazı egzersizleri öğrenerek bunları uygulayabilirsiniz. Bu uyarılara düzenli bir şekilde uyulduğu zaman bağırsak ile ilgili sorunlar en aza inecektir.