Baldır Ağrılarınıza Dikkat Etmelisiniz


   Damar sertliğinin en önemli habercilerinden biri olan baldır ağrıları, bu hastalığın sıklıkla görüldüğü ülkemizde birçok birey baldır ağrıları çekiyor ve bu ağrılarının gerekçesini bilmiyor.

Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği’nin Yönetim Kurulunda üyeliği bulunan Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, yaptığı açıklamada Türkiye’de görülen bu yaraya dem vurdu. Yaptığı açıklamalarda, damar sertliğinin dünya genelinde ortaya çıkan ölümlerin başında yer aldığını vurgulayan Kürşat Bozkurt, Türkiye genelinde de bu hastalığın sayısında ciddi artış gözlemlendiğini belirtti.

Sigara içen her bireyin ciddi risk altında olduğunu vurgulayan, Kürşat Bozkurt, ikincil risk faktörüne de orta yaş ve üzeri bireyleri ekledi.Özellikle bacak damarlarında meydana gelen tıkanmalar sonucunda parmakların hatta doğrudan bacağın kesilebileceğini konuşmasına ilave etti.

Yaptığı açıklamaları ortaya konan istatistiksel verilerle vurgulayan Prof. Doktor, Türkiye’de damar sertliğine bağlı olarak rahatsızlanan hastaların görülme sıklığı 55 yaş üzerine %20 lere çıkarken bu oran 70 yaş üzerinde ise %30 lara varmaktadır şeklinde konuştu. Bu istatiksel veriler gösteriyor ki Türkiye, damar sertliği bakımından Avrupa’da birinci, bu hastalığın  en yaygın görüldüğü fast-food ülkesi olan Amerika’ya da yakın sıralarda seyir ediyor.

Peki damar sertliği rahatsızlığının farkına nasıl varabiliriz? Damar sertliği rahatsızlığı yeni teknolojik gelişmeler ile çok kolay tedavi edilebilen bir rahatsızlık. Ancak bu hastalığı fark etmek tedavi etmek kadar önem taşımakta.

Özellikle ayaklarda yürürken ortaya çıkan baldır ağrıları, gün boyunca ayaklarda ortaya çıkan üşüme hisleri, parmak uçlarında ve genelinde geçmeyen parmak yaraları gibi rahatsızlıkları olan bireylerin mutlaka kalp damar cerrahlarında tedavi olmaları gerekmektedir. Özellikle risk faktörleri çerisinde yer alıyorlarsa.

Damar sertliği yaşayan hastaların, kan sulandırıcılar kullanabileceği ayrıca, damar sertliğine paralel olarak şeker rahatsızlığı da taşıyorsa bu hastalıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir.