Bebeğiniz için tehlike:İshal


İshal Nedir?
Sulu dışkılama, dışkı miktarında artma ya da dışkılama sıklığında artma ishal olarak kabul edilmektedir. İshalli kişiler günde 250 gramdan fazla dışkılar ve bunun en az yüzde 70’i sıvı haldedir. . Dünyada 5 yaşından küçük çocuklarda 1 milyara yakın ishal vakası görülmekte ve bu çocuklardan 2.5 milyona yakını ölmektedir. En büyük sebebi ise kaybedilen sıvıdır. Özellikle iki yaşından küçük çocuklarda ölüme yol açar.

İshal Tedavisi
Bakterilerin neden olduğu ishal durumunda, hastanede ve doktor tarafından tedavi yapılmalıdır. Bebekler için tehlikeli olabilir. Hemen tedavi edilmesi gerekir. Bu durumda uygun antibiyotik tedavisi yapılır. Bakterinin yol açtığı ishalde ateş yükselir ve genelde ishal kanlıdır.Hemen tedavi yapılmazsa sıvı kaybından sonuçlar kötü olabilir. Mikrobun neden olmadığı ishal genelde hafifçedir. Ateş yükselmesi ya da dışkıda kan görülmez. Antibiyotik ya da herhangi bir ilaç tedavisine gerek yoktur. Bu ishal, beslenme ya da hava değişiminden dolayı olmuştur.

İshalli Bebekler İçin Ne Yapılmalıdır ?
İshalli çocuklarda sıvı kaybını karşılamak için su ve sulu içecekler verilmelidir. Çorba, meyve suyu verilebilir. Henüz anne sütünden başka besin kullanmayan bebekler, daha fazla emzirilmelidir. Bebek içebildiği zaman, suyu kaynatıp soğuttuktan sonra bebeğe verebilirsiniz.
Anne sütü içen bebekler, daha sık emzirilmeli, anne sütü almayan bebeklerde ise beslenme önceden olduğu gibi devam ettirilmelidir. Ek besin almaya başlamış bebeklerde ise yoğurt, püre gibi besinler verilebilir. Çocuk mutlaka iyi beslenmelidir.
Özellikle biberon kullanılan bebekler de daha sık görülür. Bunun için biberonu dezenfekte ettikten sonra kullanmak faydalıdır. Keza emzik kullanan bebekler için de bu hususa dikkat edilmelidir. Bebeklerinizi ve çocuklarınızı hijyenik ortamlar da barındırmalısınız. Ayrıca temizliğinden emin olmadığınız suları çocuklarınıza içirmeyiniz.
Aksi taktirde kötü sonuçlar ortaya çıkabilir..