Bebek Burnu Nasıl Temizlenir?


Özellikle yeni doğan bebekler sadece burunlarından nefes alırlar, bu nedenle bebeğinizin burnunu sürekli olarak temizlemez ve tıkalı tutarsanız, kendisini çok huzursuz hisseder.

Fakat aşağıdaki adımları izleyip, bebeğinizin burnunu açarsanız hem alerjilere karşı yenik düşmemesini, hem de çok daha fazla huzurlu hissetmesini sağlarsınız.

Tuzlu burun spreyi kullanın

Çocuklarda, bebeklerde ve yeni doğanlarda tıkalı burnu açmanın en iyi yolu tuzlu su spreyleri kullanmaktır. Yapmanız gereken sadece bebeğinizi sırt üstü yatırmak, hatta imkanınız var ise bebeğinizin başını biraz aşağıya da eğebilirsiniz, fakat bebeğiniz istemiyorsa fazla zorlamayın. Ardından bebeğinizin burnuna 2 ya da 3 damla bu tuzlu su spreyinden damlatın.
Bebeğiniz hapşırsa da, tuzun birazı dışarı çıksa da, endişelenmeyin, eğer doğru bir şekilde uyguladıysanız tuzlu su mutlaka geniz yoluna ulaşmıştır.
Bu ürünleri herhangi bir eczaneden rahatlıkla temin edebilirisiniz.

Ampul şırınga kullanın

Bu ürüne aynı zamanda burun aspiratörü de denilebilir. İlk olarak bunlardan bir tane edinin, fakat birçok çeşidi bulunduğundan dolayı, bebekler için özel üretildiğinden emin olmalısınız.
Ardından yapmanız gereken bebeğinizi sırt üstü yatırmak ve ampul şırıngayı burnuna sokarak ampulü sıkmak, bıraktığınız zaman ürün, bebeğinizin burnunda bulunan tüm atıkları çekecek ve bebeğinizi rahatlatacaktır. Son olarak da, kullan at modellerden aldıysanız atmalı, yeniden kullanılabilirlerden aldıysanız bakteri oluşumunu engellemek için hemen temizlemelisiniz.

Buhar tedavisi uygulayın

Eğer bebeğinizin burun yollarındaki atık sıvı ise, bir üstteki maddeyi uygulayarak sorunu çözebilirsiniz, fakat katı ise yapmanız gereken önce bebeğinizi bir iki dakikalığına buhar dolu banyoya sokmaktır. Böylelikle sümük yumuşayacak ve temizlenmeye hazır bir hale gelecektir. Sadece buharda bekletmek yerine ılık su ile duş aldırırsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Elektronik hava nemlendirici kullanın

Kış aylarında soğuktan dolayı, yaz aylarında da aşırı sıcak nedeniyle havadaki nem oranı normalin altına iner. Böylelikle burun temizliği de kuruluktan dolayı imkansız bir hale gelir. Fakat çok düşük fiyatlara bulabilecek olduğunuz bir hava nemlendiriciyi bebeğinizin gece uyuduğu odaya koyarsanız üst solunum yolları ertesi gün açılacaktır ve bebeğiniz rahat bir nefes alacaktır.

Bebeğinizin yastığını yükseltin

Eğer bebeğiniz burun tıkanıklığı nedeniyle uyuyamıyor ve yorgunluk çekiyorsa, uyuyacağı sırada başının altına bir havlu koyabilir ve böylelikle sümüğün burnunu tıkamasına engel olabilirsiniz.
Bebeğiniz yeni doğduysa yastık koymanız tehlikeli olur, bu nedenle bir havluyu 3’e katlamanız yetecektir. Uyuduğu sırada da, akan atıkları sürekli olarak takip ederek, silmeniz gerekir. Böylelikle hem bebeğiniz rahat uyumuş olur, hem de pislikler ağzına gitmez.