Özgür Bilgi Kanalı

Tıpta, infantil seboreik dermatit ismi verilen bu hastalık bebeğinizin özellikle başında ve diğer vücut bölgelerinde deri kızarması, ardından dökülmesi şeklinde görülür.

Birçok bebekte görülebilen bu hastalığın çaresi de oldukça basittir ve kolaylıkla evde de tedavi edilebilir.

Dökülen bölgeye yağlı masaj yapın

Dökülen derileri, baş bölgesinden hızlıca kaldırmak ve bebeğinizin kaşınmasını engellemek için ilk olarak banyonuzu ısıtın ve ardından bebeğinizi ılık su içerisinde koyun. Eğer doktorunuz herhangi bir yağ önermişse onu, önermemiş se saf zeytin yağı kullanarak hızlıca masaj yapın.
Bu sayede bölgenin kuruluğu geçecek ve çatlayan deri hızlıca yenilenecektir. Yalnızca fazla yağ sürmemeye dikkat edin ki, banyodan çıkış süreniz uzamasın, aksi taktirde bebeğiniz üşüyecektir.

Döküntüyü temizleyin

Eğer bebeğinizin derisi çatlamış ama henüz dökülmemişse yağlı masaj yetecektir, fakat yoğun miktarda dökülme de var ise, masaj yapmadan önce bölgeyi çok yumuşak bir sünger ya da steril bir bez yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Bebek şampuanı kullanın ve ardından durulayın

Eğer döküntüyü temizlediyseniz ve zeytin yağı ile bebeğinizin başına masaj yaptıysanız, şimdi sıra yağı temizlemekte. Zaten masaj yaptığınız sırada yağ vücut tarafından hızlıca emileceği için yıkamakta hiçbir sorun olmaz.
İlk olarak ılık su ile fazlalık yağı yıkayın ve ardından bebeğinizin özel, anti-alerjik, organik şampuanı ile tüm yağı başından uzaklaştırın.

Başını kurulayın

Bebeğinizi banyodan çıkarttıktan sonra üşümemesi için hızlı ve nazikçe başını kurulayın ve tüm döküntünün gidip gitmediğinden emin olun. Eğer hala biraz döküntü kaldıysa, bebeğinizi rahatsız etmemesi için herhangi bir kuru bez parçası ile döküntüyü almalısınız.

İhtiyaca göre bu işlemleri tekrarlayın

Çoğu zaman tek bir duş ve masaj ile bebeklerde baş döküntüsü tedavi edilemez. O yüzden sabırla aynı işlemi birkaç kere tekrarlamanız gerekir.

Şampuanınızı gözden geçirin

Belki de bebeğinizin tüm cilt sorunlarının kaynağı kullandığınız kimyasal içerikli şampuan ve sabunlar olabilir. O yüzden problemi bir türlü çözemiyorsanız farklı ve tamamen organik bebek şampuanı araştırmalısınız. Şampuan kullanımını da banyo aşırı yapmanız daha iyi olacaktır.

Doktora danışın

Deri döküntüsü, her ne kadar birçok bebekte görülebilen, sıradan bir sorun olsa da, bazen işler daha da kötüye gidebilir. Bir pediatri uzmanına danışın ve sorunun alerjik mi yoksa geçici mi olduğunu test edin. Çünkü bu sorun büyük ihtimal bebeğiniz üzerinde kullandığınız şampuan ve merhemlerden kaynaklanmaktadır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.