Bebeklerde Göz Çapaklanması ve Tedavisi


Bebeklerde Göz Çapaklanması ve Tedavisi
Gözlerde çapaklanma gözyaşı kanallarında meydana gelen tıkanıklıktan oluşmaktadır. Gözyaşları sayesinde gözler göz çukurunda rahat bir şekilde hareket ederler. Gözyaşları bu görevini yerine getirdikten sonra gözyaşı kanallarının yardımıyla burunun içine doğru akarlar. Eğer bu süreçte bir tıkanıklık söz konusu ise gözde çapaklanma meydana gelir.
Bebeklerde Göz Çapaklanması Belirtileri
Bebeklerin gözlerinde oluşan çapaklanmanın belirtileri arasında; gözlerde sarı veya yeşil bir renkte akıntı ya da iltihap, gözkapaklarında ya da kirpiklerde kurumuş iltihapların olması, bebek uyurken kirpiklerinin birbirine yapışması, bebeğin göz aklarında kızarıklıkların olması ve şişmiş göz kapaklarının olması.
Bebeklerde Göz Çapaklanmasının Sebepleri
Göz Yaşı Kanalının Tıkanması: Bebeklerde göz çapaklanmasının en büyük sebebi gözyaşı kanalının tıkalı olmasıdır. Bebekler doğdukları zaman henüz gözyaşı kanalları gelişmemiştir veya dar kanallar daha sonradan tıkanmıştır. Gözyaşı kanalı sayesinde aşırı gözyaşını gözlerden burun boşluğuna taşımaktadır. Eğer bebek tıkanma ile dünyaya gelmişse gözyaşı düzgün bir şekilde gözden çıkamaz ve çapak oluşur. Gözyaşı kanalları tıkalı olan bebeğin gözleri devamlı yaşlıdır ve yaşlar yanaklarından aşağıya akar.
Göz Nezlesi: Bebeğin gözleri kızarık, yorgun, yaşlı ve göz kapakları aşırı miktarda çapak şişlik oluşturmuş ise bebekte göz nezlesi vardır. Bu durum ya virüsten ya da bir bakteriden kaynaklanıyor olabilir. Bulaşıcıdır. Hastalık bakteri kökenli ise doktor antibiyotik göz damlası verecektir.
Bebeklerde Göz Çapaklanmasının Tedavisi
Temiz ve yumuşak bir bezi ıslattıktan sonra bebeğin gözlerindeki sarı akıntıyı temizleyin. Bunu günde gerektiği kadar uygulayın. Bebeğin gözyaşı kanallarına masaj uygulayın. Anne sütü uygulayın. Anne sütünün antibiyotik etkisi olduğu bilinmektedir. Anne sütünde enfeksiyonlar ile savaşan beyaz kan hücreleri bulunur ve doğal anti bakteriyel değerini taşır. Bu önlemleri aldıktan sonra tıbbi tedavi için bebeği doktora götürün.