Bebeklerde İlk Saç Nasıl Kesilir?


Bebeğiniz için tamamen yeni bir deneyim olan saç kesimi çoğu zaman başarısız olabilir. Fakat aşağıdaki adım ve tavsiyeleri izleyerek bebeğinizi sakin tutabilir ve ilk saç kesiminizi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Doğru zamanı seçin

Bebeğiniz uykusuz, huysuz ya da yorgun olduğu zaman, muhtemelen kesime karşı çıkacaktır. Bu yüzden en mutlu saatleri seçmelisiniz, örneğin yemek yedikten sonra ya da oyun saatinden hemen sonra olabilir. Bebeğinizin karakter ve günlük hayatına göre bu zamanı çok iyi bir şekilde zaten biliyor olmalısınız.

Doğru malzeme ve araçları kullanın

İlk olarak bebeğinizin saçlarını ıslatabilmek için bir sprey gerekir, ardından saç tercihinize göre elektronik ya da manuel olarak kesimi yapabilirsiniz.
Eğer çok kısa olmasını istiyorsanız, hızı ve şiddeti ayarlanabilen, bebek saç kesim makinesi kullanabilir.
Fakat çok kısa olmasına gerek yoksa, küçük bir makas da yeterli olacaktır.

Yardım alın

Eğer bebeğiniz kesim esnasında huysuzlanıyorsa, herhangi bir makas yaralanmasına neden olmamak için, bir kişinin de bebeğinizi tutması iyi olur. Bebeğinizin saçını keserken, bir elinizle makası, diğer elinizle de tarağı tutmak zorundasınız. Yani bir elinizle bebeği tutup, diğeriyle de kesmeye kalkmanız son derece tehlikeli.

En üstten başlayın

Eğer bebeğiniz aşırı huysuzlanıyorsa, saç kesimini aşamalar halinde yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda kesime en üstten başlayın ki, bebeğinizin gözleri açılsın ve kesimin onu rahatlatacağını anlasın. Ardından diğer bölgeleri yavaş yavaş, o fark etmeden bile alabilmeniz mümkün.

Bir profesyonele gidin

Herhangi bir nedenden ötürü bebeğinizin saçlarını güvenli bir şekilde kesemeyeceğinizi düşünüyorsanız, etrafınızda bulunan bir bebek berberine gitmeniz uygun olabilir. Bu salonlarda kesim esnasında çocuğun dikkatini dağıtacak birçok oyuncak bulunur.
İsterseniz siz de ev ortamında bebeğinizin dikkatini televizyon, oyun ya da bir şeker yardımıyla dağıtabilirsiniz.

Anı kaydedin

Kesim anının bir videosunu, hiç değilse bir fotoğrafını çekmek ileride harika bir anı olarak kalacaktır.