Özgür Bilgi Kanalı

Bebeklerde Kan Uyuşmazlığı Nedir ve Tedavisi
Kişinin vücuduna giren yabancı bir kanın, kişinin kendi vücudu tarafından yabancı olarak algılanması sonucu meydana gelen duruma kan uyuşmazlığı denir. Böyle bir durumda vücutta bulunan yabancı kan, vücut tarafından alerjen olarak algılanır. Ayrıca bu durum negatif ve pozitif Rh uyumsuzluğu anlamına da gelmektedir. Bu olay özellikle hamile bayanlarda görülür. Böyle bir durumda anne ile rahimdeki bebeğin kan grupları arasında Rh uyumsuzluğu meydana gelir. Vücut yabancı kanı alerjen olarak gördüğünden alerjik bir reaksiyon gösterir. Kan uyuşmazlığında 2 farklı durum söz konusudur. Eğer babanın kan grubu Rh ( + ) ve annenin de kan grubu Rh ( – ) ise ve doğan bebeklerinin kan grubu da Rh ( + ) ise, bebeğin kan hücreleri Rh ( + ) yani alyuvarları bebek ile anne arasında bir kan bağı olduğundan direkt annenin vücuduna geçecektir.
Hamilelik döneminde anne ile bebek arasındaki her türlü bağlantı bebek kordonu ile sağlanmaktadır. Yani bu durumda bebek, göbek kordonu bağlantısı ile kendi kan hücrelerini anneye iletiyor. Bu paylaşım belli bir düzeye kadar devam eder ve bebeğin anneye alyuvar aktarması durduğunda annenin vücudu bu aktarılan alyuvarlara tepki verir ve onlara karşı antikor üretmeye başlar. İşte hayati önem taşıyan kan uyuşmazlığı durumu da bu aşamada devreye giriyor. Annenin vücudunun yabancı kana karşı ürettiği antikorlar göbek kordonu aracılığıyla bebeğin vücuduna geçer. Yani bebek annesine göbek kordonu aracılığıyla alyuvar gönderirken annede bebeğine aynı yolla antikor gönderimi yapmaktadır. Bunun sonucu olarak bebeğin vücuduna giren antikorlar bebeğin alyuvarlarını parçalıyorlar ve bebekte sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Göbek kordonu yardımıyla bebeğe geçen annenin üretmiş olduğu antikorlar bebeğin alyuvarlarını öldürür. Alyuvarları ölen bebekte kansızlık ve kalp hastalıkları ortaya çıkar. Bebekteki alyuvarların ölmesi çok hızlı bir şekilde meydana geldiğinden bebeğin vücudunda su birikmesi olur. Su birikmesi bebekte doğduktan sonra sarılığa neden olabilmektedir.
Kan uyuşmazlığı tedavi edilebilen bir durumdur. Tedavi sırasında kan uyuşmazlığına neden olan annenin ürettiği antikorların üretilmesi engellenmeye çalışılmaktadır. Anneye hamileliğinin 28. haftasında anti D iğnesi yapılır. Bu ilaç sayesinde anne vücudunun antikor üretmesi engellenir. Doğum gerçekleştikten sonra bebeğin kanı Rh ( + ) ise doğumdan 72 saat geçmeden anti D iğnesi yapılmalıdır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.