Özgür Bilgi Kanalı

Bebeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Bebek cildinde mantar görünmesi olası bir durumdur. Yeni doğan bebeklerde çoğunluk olarak mantar enfeksiyonu kafa derisinde görülür. Mantar hastalığı genellikle daha çok 2 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. Mantar ile birlikte bebeklerde pişik ve isilik gibi durumlarda görülebilmektedir. Çoğunluk olarak mantar ve isilik birbiri ile karıştırılabilmektedir. Yalnız unutulması gereken bir nokta isiliğin özellikle yaz aylarında görülmesi ve ter kanallarının kapanmasından dolayı meydana geldiğidir. İsilikte içi su dolu kabarcıklar meydana gelir. Mantar enfeksiyonu sırasında meydana gelen yuvarlak lekeler görülmez.

bebeklerde mantar
Bebeklerde mantarın belirtileri

Bebeklerde meydana gelen mantarlar demir para büyüklüğünde ve yuvarlak olurlar. Pul pul bir görünümü vardır. Mantar, vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilir. Kafa derisinde oluşan mantar konaklar ile karıştırılabilir. Bebeklerde mantarın tedavi edilmesi önemlidir. Çünkü bebek mantarlı bölgeyi kaşıdığı zaman orada tekrar bir bakteri enfeksiyonu oluşabilir. Bundan dolayı bebeğinizin tırnakları kısa ve temiz olmalıdır. Bebeklerin mantarlı bölgeyi kaşımalarını engellemek için ellerine eldiven giydirmelidir.

Bebeklerde Mantar Belirtileri
Bebeklerde Mantarın Sebepleri

Bebeğiniz mantar hastalığı taşıyan bir hayvana veya insana dokunduğu zaman bu hastalığa yakalanabilir. Havlu, saç fırçası ve elbise gibi nemli yerler mantar kültürünün yaşaması için oldukça uygun yerlerdir. Bunun yanında çocuk kirli yüzme havuzlarında ve çevresinde çıplak ayakla dolaştığı zaman dahi bu enfeksiyonu kapabilir. Bazı bebekler diğer bebeklerden daha fazla mantar enfeksiyonuna yatkındır.

Bebeklerde Mantar Tedavisi

Reçetesiz satılan mantar kremlerini kullanabilirsiniz. Kremi günde iki kez kullanmanız yeterlidir. Yalnız lekede bir kötüleşme ve başka belirtiler görürseniz kremi kullanmayı kesip hemen doktora başvurmanız gerekir. Bebeğinizin cildi her zaman kuru ve temiz olmalıdır. Mantar enfeksiyonu geçene kadar kullandığınız tüm şahsi eşyalarınızı bebeğin eşyalarından ayrı tutun. Uygun bir mantar tedavisi ile bu enfeksiyon kısa sürede geçecektir. Kişisel temizliğe ayrı bir önem verin. Mantar oldukça bulaşıcı bir enfeksiyon olduğundan aile bireylerinin de bu konuda oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Mantarın en kolay bulaştığı yöntem ise mantar bölgesinin kaşınması ve başka birisine dokunmaktır. Mantar, çok çabuk bulaştığı için bu enfeksiyonu engellemek mümkün değildir. Mantar enfeksiyonunu erken fark etmek tedavinin de başarısında o derece etkili olacaktır. Eğer evcil hayvanınızda hastalığın belirtilerini görüyorsanız onu hemen bir veterinere götürmelisiniz. Mantar enfeksiyonu görüldüğü zaman eşyalarınızı sıcak suyla yıkayın. Temizliğe daha fazla bir önem verin. Bebeğiniz dâhil ailedeki herkesin mantar önleyici şampuan kullanmasına dikkat edin. Tüm aile bireyleri tırnak bakımına oldukça dikkat etmelidir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.