BEBEKLERDE PİŞİK
Popo ve dış cinsel organ etrafının tahriş olması durumu pişik olarak adlandırılmaktadır. Nadir olarak bebeklerde boyun bölgesi rüyada koltuk altında da pişik desene bilmektedir. Halk arasında pişik olarak kullanılan bir tabir tıp dilinde amonyak dermatit olarak ifade edilmektedir. Diğer bir anlamda birinin amonyak ile tahriş olması anlamını taşımaktadır.

Nedenleri
Hemen hemen tüm bebeklerin başına gelen pişik, daha çok kuru cildi hassas olan bebeklerde rastlanmaktadır. Genellikle yaz aylarında rastlanmakta olup anneyi de bebeği de son derece rahatsız etmektedir. Pişikler daha çok bebeklerin katı gıdaya geçmesi ile oluşmaktadır. Yani altıncı ay itibariyle daha çok rastlanan bir durumdur. Bunun temel nedeni bebeğin anne sütü beraberinde başka besinler de aldığı için dışkıda asit yapıcı enzimler meydana gelir. Bu durumda bölgesinin kolaylıkla tahriş olmasına yol açar.

Bebeğin pişik olmasının altında pek çok neden yatmaktadır. Bunlar:
-Bebeğin bezininin erken erken değiştirilmemesi
-Emziren annenin tükettiği gıdalar
-Antibiyotik gibi ilaçların kullanılması
-Anne sütünden ek gıdaya geçiş
-Bebeğin ishal olması
-Kullanılan bebek bezlerinin kalitesiz olması
-Bebeğin poposunu silmek için kullanılan kimyasal içerikli ıslak mendiller
-Özellikle sıcak havalarda bebeğe dar kıyafetlerin giydirilmesi

Belirtileri
-Ciltte kızarıklık meydana gelmesi
-Bebeğin yanma hissinden dolayı hacı duyduğu için altını bağlatmak istememesi
-Kullanılan ıslak mendillerin bebeğin poposunda kırmızılık ve kabarcıklar oluşumuna neden olması

Tedavisi
-Bebeğin pişik olan bölgesi sabun gibi herhangi bir madde kullanan adam yalnızca su ile yıkanmalıdır.. Bilgi iyice kurulanmalı ve kesinlikle nemli bırakılmamalıdır.
-Bebeğin altı bazen açık tutulmalı bu şekilde cildinin hava alması sağlanmalıdır.
-Pişik problemi yaşayan bebeğin artı temizlenirken kesinlikle kolonya gibi ürünlerin kullanımından kaçınılmalıdır. Tedavi sırasında pudra ve pudralı ürünlerin kullanılması son derece önemlidir.
-Pişiği tedavi etmek amacıyla eczaneden alınan pişik kremleri bebeğe uygulanabilir. Bebeğin altı temizlenip kurulandıktan sonra pişik kremi ince bir tabaka halinde uygulanmalıdır.

Bütün bunlara dikkatli bir şekilde uyulması halinde pişik problemi kısa bir zaman içerisinde ortadan kalkacaktır. Ancak tüm bunlara rağmen pişik hala iyileşmiyorsa doktora başvurmanız gerekmektedir.

Önceki İçerikBEBEKLERDE İSHAL
Sonraki İçerikHAMİLELİKTE NEFES ALAMAMA PROBLEMİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz