Özgür Bilgi Kanalı

İnsanlar doğar büyür ve ölür. Bu döngü içerisinde akıllara gelmeyecek kadar olay, gelişim ve değişim atlatan insanoğlu sırrını sürekli korumaktadır. Bu tezimizi kanıtlayabileceğimiz en büyük örnek, bebeklerimiz.
Doğumdan sonra size güvenmesi ile aranızdaki bağları kuvvetlendiren bebeğiniz, yıl sonunda ise sevmek gibi duygularını geliştirmektedir.

Önce Güven

Doğumunun hemen arkasından güvenmeyi öğrenen bebek, her geçen günün ardından kendi kişisel gelişimine bir şeyler eklemekte ve bunları yavaş yavaş fırsat bulduğunda bize göstermektedir. Belirli bir süre sonunda kendi davranışlarını ve bu davranışları neden gösterdiğini ve hatta başkalarının davranışlarını ne sebeple, nasıl gösterdiğinin arasındaki bağı keşfetmeye çalışan bebekler bu konuda da oldukça yeteneklidir.

İlk andan itibaren sizi tanımaya başlar

Bebekler doğduktan hemen sonra sizin ona yaptığınız mimikleri ve ifadeleri öğrenir ve sonrasında bu mimiklere göre davranışlarını şekillendirir. Bu yüzdendir ki bebeklere bakıp kaşlarımızı çattığımızda ağlamaları ve gülümsediğimizde kahkaha atmaları. Bebeğinize bakışınızın bir aynası olan bebekler, sizin ona nasıl davrandığınıza kadar hal ve hareketleri ile bilgi vermektedir.

Bu sebeple, “daha küçük, anlamaz” dediğimiz ufaklıklar halbuki profesyonel oyuncu kalitesinde bir taklit yeteneğine sahiptir. Sadece taklit ile kalmayarak bu davranışları öğrenmektedir.
Genel olarak bebeğiniz, birlikte geçirdiğiniz ilk yılın sonunda size karşı duygu besleyebilir ve duygularını gösterebilmektedir. Artık bir birey gibi davranarak kendi istekleri doğrultusunda ihtiyaçlarını gidermeye çalışacaktır. Sevdiği mamalar, sevmediği davranışlar gibi durumlarda tepki göstererek kendisinin bir birey olduğunu göstermeye çalışacaktır. Ebeveynlerinin – her ne kadar oyun gibi görseler de – bazı olumsuz davranışları, bebeklerinin onlara bakış açısını değiştirecek ve belki de bir travmaya sebep olacaktır. Bu sebeple, her açıdan sağlıklı bir bebek büyütmek istiyorsanız ona başlı başına bir birey gibi davranmalısınız. Unutmayın ki, yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de mutluluğun formülü sevgidir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.