Biberon ve Mama Isıtıcısı Nasıl Kullanılır?


Biberon ısıtıcıları sütün içerisindeki koruyucuları ve bağışıklık sistemini güçlendiren maddeleri öldürmeden, şişenin kimyasal yapısını bozmadan anne sütünü ısıtabilmeyi sağlayan en güvenli ve kolay yoldur.

Kesin bir kural olarak, biberon içerisindeki sütleri mikrodalga fırınlarda ısıtmamalısınız.
Her marka kendi kullanma kılavuzu ile birlikte gelmesine rağmen aşağıdaki adımlar birçoğu için uyumludur ve işinizi kolaylaştıracaktır.

Gereken malzemeler

o Biberon ısıtıcı
o Ölçüm fincanı
o Su
o Anne sütü, formül süt ya da bebek maması

Biberon ısıtıcısı kullanımı

1 İlk olarak biberon ısıtıcınızı çocuklarınızın erişemeyeceği bir tezgahın üzerine yerleştirin ve çalıştırın. Ciddi yanıklara sebep olabileceği için sıcaklığını kontrol etmek için içerisine elinizi sokmamalısınız.
2 Ardından içerisinde anne sütü bulunan biberonu cihazınızın içerisine yerleştirin. Bazı biberon ısıtıcılarında, şişeyi tutabilmesi için metal sepetler bulunurken, bazıları da biberonun geniş ağızlı olmasını bekler.
3 Cihazınızın çalışma sistemine ve kullanım kılavuzuna göre haznesine su ekleyin. Genellikle tüm biberon ısıtıcıları doldurulması gereken su miktarını çizgiler ile belli etmiştir. Eğer cihazınızın içerisine suyu eksik katarsanız süt bölgesel ve eksik ısınır, eğer fazla katarsanız taşma ve yanma riskleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
4 İçerisinde süt olan biberonu yerleştirdiyseniz ve ısıtıcının suyunu kattıysanız güç düğmesinden çalıştırabilirsiniz. Birçok biberon ısıtıcısı ya otomatik olarak şişe ısınınca kendisini kapatır, ya da LED ışıklar yardımıyla size uyarı verir.
5 Cihazınızı kapatıp, fişini çektikten sonra şişeyi çıkartın ve iyice sallayın. Çünkü süt bölgesel olarak ısınmış, yani bir tarafı soğuk iken, diğer tarafı çok sıcak bir hale gelmiş olabilir. Çalkaladıktan sonra bileğinize bir damla dökün ve sıcaklığını kontrol edin. Bileğinizi yakacak kadar sıcak, üşütecek kadar da soğuk olmamalıdır.

Mama ısıtıcısı kullanımı

1. Hazır satın alınan bebek mamalarını ısıtıcıya yerleştirmeden önce kavanoz kapağını açın. Ardından kavanozu içerisinde su olmayan tutma sepetinin içerisine bırakın.
2. Kullanım kılavuzunda belirtildiği gibi cihazınızın içerisini çizgisine kadar su ile doldurun. Kapağı açık bebek mamasının içerisine gitmemesi için cihazı sallamamaya ve aşırı su doldurmamaya dikkat etmelisiniz.
3. Ardından cihazın fişini takın ve güç düğmesine basarak çalıştırın. Cihazınız otomatik kapandığında, sesli ya da ışıklı ikaz verdiğinde fişini çekin ve hazır mama kavanozunu sepetinden çıkartın.
4. Biberonda olduğu gibi, bölgesel ısınmaları engellemek için hazır mamaları da temiz bir kaşık yardımıyla iyice karıştırmanız gerekir. Ardından tadına bakın ve sıcaklığı uygun ise bebeğinize verin.

Biberon ısıtıcısı nasıl temizlenir

1. Her ısıtma işleminin ardından biberon ısıtıcınızın temizliğini yapmanız gerekir. İlk olarak fişinin çekili olduğundan emin olun ve içerisinde bulunan tüm suyu lavaboya dökün.
2. Ardından ıslak bir bulaşık bezi yardımıyla elektronik kısımları hariç, içini ve dışını iyice temizleyin. Elektronik sisteme zarar verebileceği için su içerisine batırmamalı, çok sıcak su, sabun, klorak ya da benzeri aşındırıcı maddeler kullanmamalısınız.
3. İçerisinde bir miktar soda ile ayda bir kere çalıştırırsanız oluşan kireçleri de yok edebilirsiniz.

Benzer yazılarımız Bebekler ve Aşıları ile Bebeklerde Yüksek Ateşe Dikkat Edin konulu yazılarımıza göz atabilirsiniz.