Özgür Bilgi Kanalı

Kilo verme uğruna yapılan uğraşlar yanlış yapılan yöntemler ile ruh sağlığınızı ciddi derecede etkilemektedir. Bunun en büyük örneği, diyet yapanların bildiği gibi sinir ve stres olmaktadır. Bu durumda biz ve çevremiz için katlanılamaz bir hal almaktadır.

Özellikle şok diyetler, hızlı kilo vermek isteyenler için ilk başta tercih edilen diyetler arasında yer almaktadır. Bu durum ise sağlığa ciddi derecede zarar vermektedir. Saç dökülmeleri, adet düzensizliği ve unutkanlık gibi sorunlara yol açan bilinçsizce yapılan diyetleri uygulamamaya özen gösteriniz.

Dünya üzerinde fazla kilolar sebebiyle 2.8 milyon kişinin ölümü bilinen bir gerçek. Fazla kilolar sağlık sorunlarına yol açmasının yanında görünüm açısından da kötü bir imaj yaratmaktadır. Bu sebeple diyetler genellikle sağlık sorunları yüzünden değilde tamamen dış görünüşten dolayı oluşan manevi rahatsızlık sebebiyle yapılmaktadır.

Kilo Verme Aşamasında Yapılan Yanlışlar

– Öğün atlama

– Aç kalmak

– Şok diyetler

Yukarıda saydığımız yanlışlar ne yazık ki günümüzde sıkça yapılan ve sonucu hüsran olan yanlışlardır. Hızlı kilo vermek isteyenler ” ne kadar az yersem o kadar çabuk kilo veririm ” gibi bir düşünceye sahip ise bu düşüncede bir an önce vazgeçmelidir. Çünkü diyet sırasında yapılacak öğün atlamalar sizin aç kalmanıza ve vücut direncinizin düşmesine sebep olacaktır.

Öğün atlamanın bir tık üstü olan aç kalmak ise neredeyse en tehlikeli yanlışlardan birisidir. Tehlikesinin yanında yaptığınız bütün emeklerin boşa harcanmasına da sebep olmaktadır. Aç kalarak kilo veremez, sağlığınızı riske atarsınız. Sonrasında sağlığınızı toplamak için tüketeceğiniz besinler ise hızlı bir şekilde kilo almanıza sebep olmaktadır.

Şok diyetler yukarıda anlattığımız gibi bir anda kilo vermek için tercih edilse de vücut dengenizi bozacağı için yapacağınız diyetin hem erken bitmesine hemde diyetin hastahanede sonlanmasına sebep olacaktır. Görüldüğü üzere diyet yapmadan önce bir uzmana danışmanız daha az efor ile istediğiniz kilolara ulaşabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.