Özgür Bilgi Kanalı

Bitkisel Sabunların Cilde Faydaları
Cildin daha sağlıklı ve genç görünmesi her bayanın arzu ettiği ve istediği bir durumdur. Cilt, genetik faktörler, çevresel faktörler ve kullanılan kalitesiz kozmetik ürünlerden dolayı erken yaşlanma ve kırışıklık belirtileri gösterir. Cilt ile ilgili bu kötü oluşumları en aza indirmek ya da geciktirmek için bazı önlemler alabilirsiniz. Bu önlemlerden bir tanesi de cilde herhangi bir zararı olmayan tamamen doğal olan bitkisel sabunlar kullanmaktır. Aşağıda vereceğimiz bitkisel sabunlar cilt sağlığınız için size oldukça yararlar sağlayacaktır.
Adaçayı Sabunu: Ciltte hücre yenilemesine yardım eden ve cildin elastikiyetini arttıran bir sabundur. Sabun, cildi canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Antiseptik ve anti selülit özelliği bulunur. Cildin derinden temizlenmesini sağlar. Anti bakteriyel bir özelliği vardır. Cildin sıkılaşmasını ve yenilenmesini sağlar. Kan dolaşımını hızlandırır. Antiseptik özelliği olduğundan sivilcelerin tedavisinde, yaraların iyileştirilmesinde ve uçuk tedavisinde etkilidir. Saçta kepek oluşumuna engel olur. Mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Kas ağrılarının hafifletilmesinde etkin rol oynar.
Aloe Vera Sabunu: Çok uzun zamandan beri sabun cilt sorunlarında kullanılmaktadır. Bitkinin içinde bulunan gliko proteinler, cilt yanmalarında, poli sakkaritler ise cilt sorunlarının çözümünde kullanılmaktadır. Kan dolaşımını hızlandırarak cildin nem düzeyini ayarlar. Alerjik ve kuru ciltler için uygundur. Cildin derinlemesine beslenmesine yardımcı olur. Cildin nem ve yağ oranını ayarlayarak cildin yağlanmasına engel olur. Gün boyunca cildin nemli kalmasını sağlar. Bitki özellikle epitelyum doku için oldukça yararlıdır. İltihaplı ciltlere, sivilcelere, kireçlenme, egzama, sedef, mantar, güneş ve cilt yanıklarına oldukça iyi gelmektedir.
Ardıç Sabunu: Bütün cilt sorunlarında güvenli bir şekilde kullanılır. Mantar hastalıkları, sedef ve egzama rahatsızlıklarında, ciltte oluşan kaşıntılarda, varis ve uyuz gibi hastalıkların tedavisinde başarılı sonuçlar vermektedir. Saçlarda kepeğe ve dökülmelere karşı kullanılır. Deri hastalıklarında, selülit problemlerinde, romatizma ve kramplarda etkilidir.
Bal Sabunu: Cilt gözeneklerinin temizlenmesine yardımcı olur. İçindeki E vitamini ve gliserin ile cildi besler ve nemlendirir. Kuru ve yıpranmış ciltlerde ve saçlarda kullanılır. Saç ve ciltte onarıcı bir etki yaratır. Yorgun ciltleri tazeler. Düzenli bir şekilde kullanılan sabun cildi sıkılaştırır, kırışıklıkları giderir ve cildi nemlendirir. Cildin gözenekleri temizler.
Yosun Sabunu: Selülit probleminiz bulunuyorsa bu sabun sizin imdadınıza yetişecektir. Mineral açısından oldukça zengin olan yosun sabunu banyoda kullanıldığı zaman ölü deriyi ortadan kaldırır. İçinde yüksek derecede protein, mineral ve vitamin vardır. Kalsiyum, fosfor ve iyot açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Cildin yaşlanmasını engeller. Vitamin olarak içinde A, C, B1, B2, B6, B12 ve E vitaminleri vardır. E vitamini cildin yaşlanmasını engelleyen vitamindir. Sabun, tuz içerdiği için antiseptik bir etkiye sahiptir.
Zeytin Sabunu: Kuru ciltler için oldukça ideal bir sabun olan zeytin sabunu saç derisinde kan dolaşımını hızlandırarak saçların dökülmesine engel olur. Selülit tedavinde kullanılır. Cilt lekelerini ortadan kaldırır. Sivilcelerin zamanla kaybolmasını sağlar. E vitamini açısından zengindir. Saçlarda kepeklenmeye engel olur. Cildin nefes almasını ve gözeneklerin açılmasını sağlar. Ciltteki ölü derinin atılmasında etkilidir.
Defne Sabunu: Deri gözeneklerinin açılmasını sağlar. Saçlarda oluşan kepeklenmeyi yok eder. Sivilce, egzama ve mantar gibi cilt hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Saç köklerinin güçlenmesini sağlayarak onlara canlılık katar. Ölü hücrelerin ciltten atılmasını sağlar. Kırışıklık ve istenmeyen yağların oluşumunu engeller. Cildi yumuşatır ve saçların çabuk uzamasına yardımcı olur.
Kil sabunu: Bu sabun cildinize peeling etkisi yaparak cildinizdeki ölü hücreleri temizler, cildi canlandırıp dokuların sıkılaşmasını sağlar. İçinde bulunan doğal minerallerden dolayı saçlara yumuşaklık ve parlaklık kazandırır. Her tür cilt için kullanılan kil sabunu cildi temizler, sıkılaştırır onu besler ve toksinlerden arıtır. Cilde mineral ve vitamin verir. Ciltte oluşan lekeleri engeller. Cildin temizliğini derinlemesine yaptığından sivilce ve siyah noktaları temizler. Pürüzsüz bir cilde sahip olursunuz.
Lavanta Sabunu: Sivilceli ciltlerde ve kepekli saçlarda harikalar yaratır. Bedenin rahatlamasına yardımcı olur. Zona hastalığı tedavisinde kullanılır. Vücutta oluşan yanıklarda ve sivilcelerde kullanılır. Doku çürümelerinde ve saçlarda canlılık oluşmasına yardımcı olur. Ciltte hücre yenileyici bir özelliği vardır. Cildi temizlerken tahriş etmez. Antiseptik özelliği sayesinde doğal bir koruma sağlamaktadır. Vücutta oluşan kokuları giderir. Cildin uyarılmasını sağlayarak kan dolaşımını hızlandırır, tazelik ve canlılık verir. Cilde nemlilik ve yumuşaklık kazandırır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.