Özgür Bilgi Kanalı

Boyunda Kireçlenme Nedenleri ve Tedavisi
Boyunda meydana gelen kireçlenmeler şiddetli ağrılara ve boyun eklemlerinin sertleşmesine neden olmaktadır. Bu rahatsızlık boyunda bulunan eklemlerin ve üst omurga kemiklerinin zaman içinde aşınmasından ve yıpranmasından dolayı oluşur. Bu rahatsızlık genç kişilerde pek fazla görülmemesine rağmen 60 yaş üzerindeki kişilerde oldukça sık görülmektedir. Boyun kireçlenmesi sürekli ve ilgili bölgede tahribata yol açar ve bu hastalığın tedavisi bulunmamaktadır. Bundan dolayı bu hastalığın erken zamanlarda teşhis edilip hemen tedavisine başlanılmalıdır.
Boyun Kireçlenmesi Sebepleri
Yaş ilerledikçe boyunda kireçlenme olasılığı da artış göstermekledir. Çünkü omurgada ki disk, kemik ve eklemler zamanla yıpranır ve aşınmaya uğrar. Boyun kireçlenmesinin en yaygın nedenleri arasında şunları sayabiliriz. Duruşta bir bozukluğun olması. Aşırı kullanım. Sakatlanmalar. Enfeksiyonlar ( menenjit, beyin oluşan iltihap ve ıyme hastalığı ).
Boyun Kireçlenmesinin Belirtileri
Boyun kireçlenmesi ilk aşamada kendisini boyun bölgesinde şiddetli ağrı ve sertleşme ile gösterir. Hastalık ilerledikçe diğer belirtilerde ortaya çıkmaya başlar. Bu belirtiler arasında şunları sıralayabiliriz. İlk olarak boyun kısmında başlayan ve zamanla omuz ve kollara yayılan ağrılar. Boyunda çatlama, tıkırtı ve gıcırtı gibi seslerin olması. Boyun bölgesinde kas kasılmalarının olması. El ve kollarda uyuşma ve zayıflık belirtileri. Yorgunluk hissi. Baş ağrısı ve sersemlik. Sinirlilik. Uyumada zorluklar ve uykunun bölünmesi. Eklem bölgelerinde şişlikler. Aşırı duyarlı ve hassas olma.
Boyun Kireçlenmesinin Tedavisi
Boyun kireçlenmesinin tedavisinde amaç, ilerleyen zamanlarda eklemlerde ortaya çıkabilecek daha kötü durumları ve hasarları engellemektir. Tedavi, rahatsızlığın çeşidine göre farklılıklar gösterir. Steroit olmayan iltihap sökücü ilaçlar ile ağrı ve şişmeye engel olunur. Eklemlerde oluşan iltihabı azaltmak için buraya soğuk ve sıcak terapi uygulanabilir. Boyunda sertleşmeye karşı egzersizler ve fiziksel terapiler etkili olabilir. Boyun hareketlerinin sınırlanmasında medikal boyunluklar kullanılabilir. Boyun bölgesine iğne yaptırılabilir. Bu tedavi yöntemleri bir sonuç vermez ise ameliyat yapılır. Bu tıbbi tedavilerin dışında kişinin evde yapabileceği bazı önlemlerde bulunmaktadır. Bunlardan bazıları egzersizler yapmak, boyun bölgesine buz uygulamak, sıcak banyo yapmak, vücudun duruşunu düzeltmek, uyurken boynun atlına uygun bir yastık koymak ve boyun bölgesine masaj yaptırmayı sayabiliriz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.