Özgür Bilgi Kanalı

Buerger Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi
Hastalık ilk olarak Buerger adlı birinde görüldüğünden bu isim verilmiştir. Özellikle 20 – 50 yaş arasındaki insanları etkileyen hastalık, orta ve küçük çaplı atar ve toplardamarlarda sigaradan dolayı meydana gelen tıkayıcı bir damar hastalığıdır. Bu hastalık daha çok ayak ve koldaki damarlarda tıkanıklığa neden olur. Ağrılı yara ve kangrenler meydana gelir. Damarların içi bir çeşit iltihaplı pıhtı ile tıkanır ve özellikle parmaklara giden kan akımında azalma görülür. Bunun sonucu olarak parmaklarda şiddetli ağrı, iyileşmeyen yaralar ve kangren oluşur. Hastalığın sebebi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Hastalığın en önemli sonucu sürekli olarak oluşan kangren ve ağrılar sebebiyle organ kaybı olması veya kesilmesidir. Hastaların dörtte birinden fazlasında ayak veya bacak kesilmesi görülmektedir.
Belirtileri
El, kol, bacak ve ayaklarda ara ara gelip giden ağrılar hissedilir. Bu ağrılar organlar herhangi bir hareket yaptığı zaman artar, kişi dinlenince ise geçer. Bu durum aynı zamanda topallama olarak da adlandırılır. Cildin hemen altında bulunan kan damarlarında oluşan bir pıhtı toplardamar boyunca iltihaba yol açar. Hastanın el ve ayak parmakları soğuk havalarda soluk bir renk alır. El ve ayak parmaklarında açık ve ağrılı yaralar meydana gelir. Bu hastalığın görüldüğü kişilerin çoğunluğu sigara kullanan erkeklerdir. Hastalığın başlama yaşı 20 – 40 yaş arasında olmaktadır. Ağrılar ilk başlarda yürüme ile gelirken bir süre sonra kalıcı bir duruma gelir. Bilinen ağrı kesiciler hiçbir şekilde ağrıyı kesmez. Çoğu zaman parmaklarda basit sebepler ile başlayan ve bir türlü geçmeyen yara, iltihap ve kangrenler meydana gelir.
Teşhisi
Bazı belirtilerin ortaya çıkması ve sigara kullanımı hastalığın teşhisinde kolaylık sağlayacaktır. Değişik yöntemler ile kişinin el ve ayak damarlarında tıkanıklılar belirlenir. Renkli doppler, ultrasonografi, MR, anjiyografi ile damar tıkanıklıkları belirlenir. Anjiyografide birçok alanda tıkanıklık görülür. Vücuda yakın damarlar normal görülürken bacakta uçlara yakın damarlarda tıkanıklık vardır. Kanın iletilmesi tıkalı damarların etrafında bulunan küçük komşu damarlar yardımıyla yetersiz bir şekilde iletilir.
Tedavisi
Hastalığın tedavisinde en önemli aşama sigaranın bırakılmasıdır. Bu kesinlikle gerekli olan bir durumdur. Sigarayı bırakan hastalarda doku veya organ kesilmesi çok düşük olmaktadır. Buna karşın kişi sigara içmeyi bırakmaz ise yaralar iyileşmez veya tekrar açılır ve sonuç olarak doku ya da organ kaybı oluşur. Hastalıktan dolayı el ve ayaklarda ortaya çıkan yaralar hemen antibiyotikler ile tedavi edilmelidir. Cilt yaraları ve enfeksiyonlar için steroid olmayan iltihap sökücü ilaçlar tercih edilir. Hastalığın verdiği hasara göre kesilme işleminin bir organa mı yoksa tüm organlara mı yapılacağına karar verilir. Diğer bir seçenek ise sempatektomi uygulamasıdır. Bu operasyonun amacı kişinin acısını azaltmak için sinirleri kesmektir. Hastalığın şikâyetleri soğuk havalarda artar. Bundan dolayı kişi soğuk havalarda dışarıda durmamalıdır. Yaralanmaların sebebi olan çıplak ayakla dolaşmayın. El ve ayaklarda kan dolaşımını sağlamak için devamlı olarak egzersizler yapınız. Hafif bir masaj ve sıcak bir şey tutma kan dolaşımına yardımcı olacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.