Özgür Bilgi Kanalı

Buhar Banyosunun Faydaları
Cildin tıkanmış gözeneklerini açmada, cildin nefes almasında, gözeneklerin tıkanmasına neden olarak ciltte sivilce ve siyah nokta oluşmasına neden olan toksinlerin vücuttan atılmasında kullanılan en etkin yöntemlerden bir tanesi buhar banyosu yapmaktır. Cildin derinleme temizliği ve peeling işleminden önce cilde buhar banyosu yapılması onu cilt bakımı işlemine hazır hale getirecektir. Cildinize uygulayacağınız buhar banyosu sayesinde makyajdan kalan birikintileri temizleyerek cildin daha genç ve diri görünmesini sağlayabilirsiniz. Cildinizdeki siyah noktaların oluşumunu engelleyerek, kuru ciltlerin nemlenmesine ve yağlı ciltlerinde nem dengesinin sağlanmasına yardımcı olacaktır.
Buhar Banyosu Yapılışı
Derin bir kaba koyacağınız 1 litre suyu kaynatın. Kaynattığınız suyun içine isteğinize göre bir bitki ya da yağ ekleyerek bitkisel buhar banyosu yapabilirsiniz. Lavanta veya okaliptüs ya da rezene bitkisini kullanabilirsiniz. Kaynattığınız suyu ocaktan alıp düz bir zemin üzerine yerleştiriniz. Saçlarınızı topladıktan sonra başınızı bir havlunun altından tutarak su kabına doğru eğilin. Başınıza sardığınız havlu buharın dışarı çıkmasına engel olduğundan buhar banyosunun etkinliği artacaktır. Su kabıyla aranızda 20 – 25 cm lik bir uzaklık olsun ve bu mesafenizi korumaya özen gösterin. Suyun buharına fazla yaklaşmanız durumunda cildiniz kızaracak ve tahriş olacaktır. Buhara eğildikten sonra gözlerinizi kapatıp, derin nefesler ile buharı içinize çekiniz. Bu uygulamaya 15 dakika boyunca devam ediniz. Bu süreden sonra suyun ısısının azalması ile birlikte buhar miktarı da azalacaktır ve bundan dolayı da buhar banyosunun etkisi de azalma gösterecektir. Buhar banyonuz bittikten sonra hemen yüzünüzü yıkamayın. Cildinizin buharı hapsetmesine izin verin. Buhar banyosundan sonra cildinize nemlendirici bir krem sürünüz. Kullanacağınız nemlendirici kremin doğal olmasına dikkat ediniz. Doğal nemlendiriciler buhar banyosunun etkisini daha fazla arttıracaktır.
Buhar Banyosunun Sağladığı Faydalar
Buhar banyosu yapılan ciltte kapalı gözenekler açılır, sivilce ve siyah noktaların oluşumu engellenir. Yağlı ciltlerde yağ dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Buhar banyosu sırasında kullanılan bitkiler doğrudan cilde temas ettiğinden cildin beslenmesine olanak sağlar. Buhar banyosu sayesinde cildin kan dolaşımı hızlanır ve cilt daha canlı bir görünüme kavuşur. Yüz kaslarının gevşemesini sağlayarak, yüze rahatlık ve ferahlık hissi kazandırır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.