Bünyeniz Alkali’mi Yoksa Asidik’mi?


Alkali bünye ne demek?

İnsan vücudunda dolaşan kanın içeriğinde hafif alkali vardır. Şöyle ki, vücudun pH değeri 7.35 ile 7.45 arasındadır.  7 sıfır noktası olarak kabul edilirse 7’nin üzeri vücudun alkalik olduğunun 7’nin altı ise vücudun asidik olduğunu işaret eder. Bu değerler kan testi ile öğrenilebilir. Öte yandan şayet, teriniz idrarınız, dışkınız ve ağzınız aşırı kokuyorsa vücudunuzdaki asit oranının arttığını anlayabilirsiniz. Yani vücudunuz asidiktir. Bu durumu alkali beslenme ile önlemeniz mümkündür. Alkali beslenmeye devam ettiğiniz sürece bu şikayetlerinizden yavaş yavaş arındığınızı fak edeceksiniz. Doktorlarında sıkça alkali beslenmemiz gerektiğini söylüyor. Nobel ödüllü bilim insanı Dr. Otto’nun yaptığı araştırmaya göre kanserli hücreler alkali bulunmayan ve oksijensiz bünyelerde şeker ile fermente ederek büyüyor. Bu durumda daha çok alkali alarak, hareketi ve sporu yaşantımıza dahil ettiğimiz bir hayat yaşamamız gerektiğini ortaya koyuyor.

Asidik gıdalar arasında;

işlenmiş ürünler, işlenmiş etler, paketli gıdalar, beyaz un, beyaz şeker, pasta, kurabiye, cips, ketçap, mayonez, gazlı içecekler, kızartmalar, fast food yiyecekler sayılabilir.

Ayrıca, aşırı sinir, hareketsizlik, öfke ve kıskançlık da bünyenin asidik olmasını ve vücuttaki asit oranının artmasını sağlayan etkenler arasında.

Vücudunuzun alkalik yada asidik olması konusunu önemsemez ve alkali almaya önem vermezseniz karşılaşabileceğiniz başlıca problemler arasında depresyon, kanser gibi ciddi rahatsızlıklar bulunmaktadır. Alkali bir vücuda sahip olmak beslenmeden geçiyor. Bunun için yapılacak en önemli ve başlıca iş alkali beslenmek!

Peki nasıl alkali beslenilir?

Öncelikle içtiğiniz suyun pH değerinin sandığınızdan daha önemli olduğunu bilmelisiniz. pH değeri ne kadar 7’den yüksekse  içtiğiniz su o kadar alkalidir. Bol bol su içmeniz daima tavsiye edilenler arasında. Ayrıca yüksek alkali yapabilmek için elma sirkesi, karbonat ve limon kullanmanız yeterli. Bunlardan birini içtiğiniz suyun içine eklemeniz suyunuzun alkali seviyesini arttıracaktır.

Çiğ sebzeler, vücudun alkali alımında en büyük etken. Salatalık, zencefil, kuşkonmaz, ıspanak, kırmızı ve kara turp, brokoli, pazı alkali değeri yüksek besinlerden. Öte yandan alkali konusunda en önemli husus da yağ seçimi.  Balık yağı, keten tohumu yağı, ve zeytinyağı bünyeniz için iyi olan yağlardan.