Özgür Bilgi Kanalı

Bursit Nedenleri ve Tedavisi

Bursit, bir eklemin çevresinde olan ve içi sıvı dolu bir kesenin ( bursa ) iltihap yapmasıdır. Tendonların, kemikler üstünde ve çevresinde bir sorun çıkarmadan sorunsuz bir şekilde kaymasını sağlayan bursa iltihaplandığı zaman şişme, ağrı ve etkilenen eklem üzerinde sertleşmeye neden olur. Bursitin en çok görüldüğü yerler diz, dirsekler, omuzlar ve kalçalardır. Bursit, akut olarak da görülebilir veya uzun bir süre gidip gelme tarzında da olan kronik şekilde de olabilir. Bu hastalık gut, eklemlerin aşırı derecede kullanılması veya bir darbe sonucu ortaya çıkabilir. Orta yaş kişilerde görülme olasılığı daha fazladır. Bursit herkeste görülebileceği gibi özel eklemlerini kullanan kişilerde daha sık ortaya çıkmaktadır. Bursit, hayatı tehdit eden bir durum değildir yalnız ciddi bir şekilde etkilenen eklem kişinin hareket alanını sınırlar.

Belirtileri

Belirtiler genel olarak birçok insanda benzerdir. Bunlar normal olarak eklemin çevresinde görülen şişkinlik, ağrı ve bunlara ek olarak da eklemlerde hareketlerin sınırlanması gibi durumlardır. Belirtiler şiddetli de seyredebilir, egzersiz veya hiçbir neden olmadan da gelip gidebilir. Bursit bazen ortak belirtilerde gösterebilir. Bu belirtiler arasında; eklemlerde mat bir ağrı ya da sertlik hissinin olması, özellikle hareket edildiği zaman eklemde bir ağrının oluşması, eklemin çevresinde bir kızarıklık meydana gelmesi, hareket yeteneğinin azalması veya eklem hareket açıklığında bir azalmanın görülmesi, eklemin çevresinde bir şişlik oluşması ve eklemlerde şekil bozukluklarının görülmesidir. Nadir de olsa bursit acil bir müdahale gerektiren belirtiler de gösterebilir. Bu acil belirtiler arasında; kişinin sorulan sorulara cevap verememesi, dalgınlık durumu, halüsinasyonlar, bilinçte bulanıklık ve davranışlarda ani değişikler olması, yüksek bir ateş, etkilenen eklemin yakın kısmında iltihap veya yara oluşması, etki altında olan eklemin ilerisinde el veya ayaklarda uyuşmaların olmasıdır.

Nedenleri

Sıvı keseciklerinin içinin iltihaplanmasına neden olan herhangi bir durum bursit hastalığına neden olabilir. Bursitin en yaygın nedeni ise dizlerin aşırı derecede kullanılması ve alınan darbelerdir. Bunlara örnek olarak da uzun bir zaman dizler üzerinde durmak ve değişik işleri yapmak gösterilebilir. Diğer yaygın sebeplerin başında ise; artrit ve gut hastalıklarını verebiliriz. Çok nadir de olsa bir bakteri bursite neden olabilmektedir. Bu nedenlerin yanında bursitin diğer nedenlerini de şöyle sıralayabiliriz. Gut hastalığı, enfeksiyonlar, eklemde aşırı kullanım olması, romatoid artrit hastalığı, darbe veya yaralanmalar olmasıdır. Belirli koşullar bu hastalığa yakalanma olasılığını daha fazla mümkün kılmaktadır. Bu koşullar arasında; artrit, spor faaliyetlerinde bulunma, eller ve dizler üzerinde biçimsiz şekillerde çalışmak gibi durumları sayabiliriz.

Tedavisi

Bursit, kişinin hareketlerinde bir kısıtlama yapmadığı sürece tedavi o kadar önem arz etmez. Bu hastalık kendi kendine ortadan kalkabilir yalnız iltihap sökücü ilaçlar ve dinlenmek tedavinin önemli bir parçasıdır. Belirtiler tedavinin ardından veya daha sonraki zamanlarda tekrar ortaya çıkabilir. Bursit hastalığının tedavisinde daha çok dinlenme, buz ve iltihap sökücü ilaçlar kullanılır. Bu tedavilere şu örnekleri verebiliriz. Ekleme buz koymak ile eklem üzerinde oluşmuş olan şişkinliğin inmesine yardımcı olunur. Ayrıca bazı durumlarda ağrılarda azalır. Steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar ağrı ve şişmeyi alabilir. Bu çeşit ilaçlar oluşan belirtileri tedavi ettiği gibi bu durumun altında yatan neden olan iltihabında azalmasına yardımcı olabilir. Bursit tedavisinde önemli bir yer tutan fizik tedavi ile eklemin etrafındaki güç ve esneklik arttırılabilir ve bursitin tekrar yapması engellenebilir. İstirahat bursit tedavisinin en önemli aşamasıdır. Dinlenme sırasında bursa kesesini tahrik edecek durumlar ortadan kalktığı için iyileşme süreci hızlanacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.