Burun Eti Şişmesi Neden Olur ve Tedavisi—


Burun Eti Şişmesi Neden Olur ve Tedavisi
Buruna alınan darbeler, bölgesel enfeksiyonlar ve sinüzit nedeniyle burun etinde şişmeler meydana gelebilir. Burun etinde meydana gelen şişmeler rahatsız edici bir durumdur. Burunda oluşan ağrı bazen yanağa ve aynı tarafta bulunan göze dahi sıçrayabilir. Bunun yanında burun etinde oluşan bir şişme baş, diş ve yüzde de ağrıların oluşmasına neden olabilir. Burunda oluşan şişme burunda oluşan tıkanıklığın başlıca sebepleri arasında yer alır.
Burun Eti Şişmesi Sebepleri
Burunun şişmesinin en yaygın sebeplerinden bir tanesi de buruna alınan bir darbedir. Düşmek, bir yerlere çarpmak ve darbe almak burunun şişmesine neden olur. Bunun akabinde ağrıda oluşur. Burunda eğrilik olması burun kemiğinde bir kırığın veya çatlamanın olduğunun göstergesidir. Genelde burun ve göz çevresinde kanama ve morarmalar meydana gelir. Bazen kişiler nefes alırken zorlanırlar. Burun etinin şişmesinin bir başka nedeni ise burnun içinde ya da dış kısmında meydana gelen bölgesel bir enfeksiyonun varlığıdır. İlk başlarda kızıl ve sert bir sivilce şeklindedir. Daha sonra kızarma, ağrı ve büyüme olur. En son olarak ise iltihap toplayabilir. Eğer bu durum burnun iç kısmında meydana gelmiş ise burundan bir kıl koparılması devamlı olarak burunla oynamak ve mukozada lezyon oluşumuna neden olan devamlı sümkürmek bu duruma sebep olabilir. Bazı bakteriler burunda oluşan yaradan içeri sızarak vücudun direncini kırar ve enfeksiyona neden olurlar.
Burun etinin şişmesinde en yaygın nedenlerden bir tanesi de sinüzitin olmasıdır. Bu rahatsızlık alerjik kökenli ya da iltihap kaynaklı olabilir. Burada oluşan iltihap sinüs mukozasının şişmesine neden olur. Bu durum sonucunda da burun tıkanır ve aşırı miktarda mukus üretimi ortaya çıkar. Burunun çekilmesi ve baş ağrısının olmasının sebebi bundan kaynaklanmaktadır. Hastalığın belirtisini hafifletmek için antibiyotikler, burun içine sıkılan ilaçlar ve ağrı kesiciler size yardımcı olacaktır. Alerjik nedenlerden dolayı burunda oluşan iltihap burnun içinde bulunan mukozanın şişmesine neden olur. Bu durumda kişide arkası bitmeyen hapşırmalara, devamlı bir burun akıntısına ve baş ağrısına neden olabilmektedir. Burunda şişme, tıkanıklık, kızarma ve ağrı vardır. Çok sık aralıklar ile sümkürmek belirtilerin artmasına neden olacaktır. Alerjik nedenlerden dolayı kaynaklanan sinüzit ve burun iltihabının tedavisinde alerji ilaçları, dekonjestanlar ve ağrı kesiciler kullanılır. Burnun içinde poliplerin olması da burunda şişmelere neden olur. Poliplerin fazla miktarda büyümesi burun yolunun tıkanmasına neden olur. Sinüzite benzer belirtiler gösterebilir. Polipler burnun içinde büyümeye devam ederse burun kemiğine baskı yaparak burnun ve yüzün şeklinin değişmesine neden olabilirler. Buruna kaçan yabancı bir madde de burun etinin şişmesinde etkili olabilmektedir. Buruna cisim kaçtığı zaman burun aşırı hassaslaşır ve şişer.
Burun Eti Şişmesi Tedavisi
Burun etinin şişmesinin tedavisinde bu duruma neden olan esas etken bulunmalıdır. Eğer burun etinde oluşan şişme enfeksiyondan kaynaklanıyorsa o zaman doktor size antibiyotik tedavisi uygulayacaktır. Bazen ise kırık burunun tedavi edilmesi, poliplerin çıkartılması, iltihap ve apsenin alınması için cerrahi girişimde de bulunulabilir. Burnunuzun içine bir cisim ya da elinizi sokmayınız. Devamlı olarak burnunuzla meşgul olmayınız. Kanamaya ve enfeksiyona neden olabilirsiniz. Burnunuzda oluşan şişkinliğini indirmek için buz kompresi yapabilirsiniz. Burun, alerjenlerden ve sinüzitten dolayı tıkandıysa burun spreyleri ve alerji ilaçları kullanmanız gerekir.