Özgür Bilgi Kanalı

Sağlıklı ve temiz görünümlü bir yüz hem erkek hem de kadınlar için güzelliğin ve bakımın ilk şartları arasındadır.

Cilt gözenekleri tamamen doğaldırlar, görevleri de cildin altına hava ve su girişini taşımaktır. Fakat bazı cilt tiplerine göre bu gözenekler çok büyük olabilir ve kişinin görünümünü olumsuz yönde etkileyebilir. Aynı şekilde artan yaş ile birlikte ve güneş hasarı nedeniyle de bu gözenekler normalden çok daha büyük bir boyuta ulaşabilir.
Nedeni her ne olursa olsun gözeneklerin büyümesi de doğal olarak sağlıksız ve çok yağlı bir cilde neden olur. Fakat özellikle buz tedavisi ile çok kolay günlük tedaviler uygulayabilir ve kısa sürede cilt gözeneklerinizi minimuma indirebilirsiniz.

İhtiyaç duyulan malzemeler

o Cilt temizleyici
o Su
o Temiz havlu
o Küp buz
o Nemlendirici

Cilt gözeneği tedavisi:

1. Cilt gözeneklerinden kurtulmanın birinci adımı yüzünüzü her gün hafif sertlikte bir nemlendirici ile yıkamaktır. Cilt tipinize göre bir nemlendirici seçin, tercihinize göre doğal yağlı ya da yağsız olabilir. Ardından ılık su ile cildinizi ıslatın ve parmak uçlarınız ile nemlendiriciyi cildinize emdirin. Cilt masajınızı tamamladıktan sonra ılık su ile yıkayın ve kızarıklığı geçirmek için de son olarak soğuk su ile yıkayın.
2. Önce cilt temizliğini ve nemini sağlamak için birinci adımı her gün uygulayın. Ardından cilt gözeneklerini normal seviyeye indirebilmek için de buz kullanın. Soğuk yapısı nedeniyle buz bölgedeki kan akışını ve yağ salgısını azaltır. Sonuç olarak da gözenekler normal seviyesine iner.
3. İki ya da üç buz parçasını büyük bir parça pamuk ya da tahriş edici özelliği olmayan bir bez içerisine koyun ve nazik bir baskı ile gözeneklerin bulunduğu bölgeye 30 ile 60 saniye arasında buz masaj yapın. Buz parçaları her gözenekli bölgede en az 30 saniye kalmak zorundadır. Ardından bir 30 saniye daha diğer gözenekli bölgeye tutmalısınız.
4. Ani donmalara sebep vermemek için buzu direkt olarak uygulamaktan kaçınmalısınız. Aksi taktirde deriniz yanar, sivilce oluşur, kızarıklık meydana gelir ya da iltihaplanır. Bunları engellemenin en kolay yolu ise temiz bir bez parçası kullanmak ya da artık giymediğiniz elbiselerinizi bu tedaviye ayırmaktır. Eğer hassas ve kuru bir cilde sahipseniz buz tedavisinin ardından hemen nemlendirici kullanmalısınız. Çünkü aşırı soğuk kuruluğa neden olur.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.