Özgür Bilgi Kanalı

Herhangi bir mağazadan ya da internetten satın aldığınız yüz ürünleri ne kadar kaliteli olurlarsa olsunlar cildinizi aşırı kurutabilir ya da bir süre sonra kaşıntıya neden olabilir.

Çünkü her ürün her cilt tipi için uygun değildir ve birçok tahriş edici asidik madde barındırırlar.
İster bu kimyasal ürünleri kullanmak istemiyor, isterseniz de çok pahalı buluyor olun, cadı fındığı gibi doğal maddelerden kendi cilt temizleyicinizi üretmeniz marka ürünlere en iyi alternatiftir. Eğer çok hassas bir cilde sahipseniz, yüzünüzde sık sık akne ve sivilce çıkıyorsa ya da sadece cildinizi yenilemek istiyorsanız cadı fındığı tam da ihtiyaçlarınıza yöneliktir.

Gereken malzemeler:

o 250 gramlık plastik şişe
o Çay yaprağı esans yağı
o Pamuk topu

Uygulama tarifi:

o İlk olarak 120 gram sıvı cadı fındığını plastik şişe içerisine yerleştirin. Çünkü daha sonraki günlerde kullanmak istediğiniz zaman şişe sayesinde daha kolay ve temiz uygulamalar yapabilirsiniz.
o Ardından şişe içerisine 20 damla çay yaprağı esansı ekleyin. Çay yaprağı yağı akne, sivilce ve kızarıklık da dahil olmak üzere birçok cilt hastalığı için idealdir. Cildinize renk katacak olduğu gibi, yumuşamasını da sağlayacaktır.
o İçerisinde sıvı cadı fındığı ve çay yaprağı yağı bulunan şişenin kapağını kapatın ve sertçe çalkalayın. İçerisindeki tüm malzemeler tamamen homojen bir hale gelmek zorundadır.
o Birbirine karışan cadı yağını ve çay yaprağı yağını top hale getirdiğiniz pamukların üzerine dökün. Fakat sadece pamuğun nemlenmesine yetecek kadar, daha fazlası cildinizin tahriş olmasına neden olabilir.
o Karışım ile nemlendirdiğiniz pamuk topunu gözlerinizden uzak tutmak şartıyla parmaklarınız ile yüzünüzde yuvarlayın. Cadı fındığını ve çay yaprağı yağını tüm cildinize iyice emdirdi iseniz normal oda sıcaklığı içerisinde cildinizin üzerinde kurumasını bekleyin.

İpucu ve Uyarı

o Aşırı problemli olmayan ciltlerde cadı fındığı karışımını en fazla günde bir kere uygulamalısınız. Eğer cilt problemleriniz büyük ise gün aşırı olmak şartıyla günde iki kere de uygulama şansınız var.
o Temizleyicinizi soğuk ve kuru bir ortamda saklayın. Daha sonraki kullanımlarınızda en iyi etkiyi alabilmek için ise kullanmadan önce iyice çalkalayın.
o Çay yaprağı yağı bilinen en iyi doğal cilt temizleyicileri arasındadır. Eğer çok yağlı bir cilde sahipseniz bir bardak kaynar su içerisine bir yemek kaşığı çay yaprağı yağı ekleyin ve soğuyarak oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Ardından bu su ile yüzünüzü yıkayın.
o Cadı fındığı ile yapılan cilt temizleyicinizi aşırı kullanmaktan sakının çünkü belli bir süre sonra cilt kuruluğuna ve tahrişine neden olur. Eğer uygulamadan önce su ve sabun ile yüzünüzü yıkıyorsanız 5 dakika bekleyin. Çünkü farklı kimyasal maddeler ile tepkimeye girerek etkisini arttırması cildinizi deforme edebilir.
o Kızarıklık ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar gösterirseniz kullanmayı hemen durdurun.

Cilt Bakımına İlişkin tüm yazılarımız için TIKLAYINIZ


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.