Özgür Bilgi Kanalı

Günlük yaşantımız da fincan fincan içtiğimiz çayın faydaları nelerdir? Peki çayın zararları da var mıdır?
Çay milattan önce 2737 yılında Çin imparatoru Shen Nung tarafından tesadüfen bulunmuştur. Fakat çayın Avrupa’ya gelmesi uzun zaman almıştır. Çayın ilk etaplarda ilaç olarak ticareti yapılırdı. Tüm hastalıklar için antioksidan özelliğe sahip olduğu düşünülür ve ticareti yapılırdı. Avrupa’ya geldiği ilk zamanlar o kadar değerliydi ki para yerine geçerdi. Peki çayın faydaları nelerdir? Çok fazla tüketilince sorunlar yaratır mı?

Çayın Faydaları Nelerdir?
Çay potasyum bakımından oldukça yüksek değere sahiptir. Potasyum kan basıncını ve vücudun su dengesini sağlar. İshal ve kusma gibi durumlarda çay vücudun potasyum dengesini sağlar. Böbreklerin daha iyi ve düzenli çalışmasını sağlar. Vücuttaki mineral dengeyi kurmada sudan daha etkilidir. Kolestrolü düşürür. Çayın bir diğer faydası ise alkolün karaciğere verdiği zararı en aza indirmesi. Çaydaki antioksidanların alkolün karaciğer ve beyinde neden olduğu hasara karşı koruma sağladığını gösteriyor. Yeşil çay alkole karşı korumada daha güçlü bir etkiye sahip.
Antioksidan bakımından zengin olan çay, kasların yağ asitlerini harekete geçirmesine yardımcı olur. Düzenli egzersizle birlikte çay içmek, daha çok yağın yakılmasını sağlar. Spor öncesinde çay, yakılan kalori miktarını yüzde 25 ile 45 arasında artırabilir. Kalp krizi riskini de önemli ölçüde azaltır. Kanseri de önlediği bilinmektedir.

Çayın Zararları Nelerdir?
Öncelikle içerdiği kafein nedeni ile hamile kadınlar çok fazla çay tüketmemelidir. Özellikle besin alırken çay tüketimi önerilmez. Çay yerine başka içecekler tüketmekte fayda var. Dişlerin sararmasına neden olur. Kabızlık yapabilir. Yine çay sinirsel rahatsızlıklara ve ellerin titremesine neden olabilir. Böbrek taşı veya böbrek kumu rahatsızlığı olan hastalarda çay tüketimi yasaktır. Tansiyona da direk etki etmektedir. Yüksek tansiyona neden olur ve bu da doğrudan kalbe etki eder. Kalp rahatsızlıkları da görülebilir.
Abartıya kaçmadan günlük tüketilen çayın faydasını görürüz. Fakat aşırı tüketiminde zararları olduğunu da bilmelte fayda var..


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.